Glavno pitanje koje najviše zanima trkači početnici: kako pravilno disati. Postoji ogroman broj tehnika disanja, od kojih svaka pokušava biti univerzalna i jedina ispravna.
Dišite na nos i usta
Mnogo je teorija da biste tijekom trčanja trebali disati isključivo na nos. Te su teorije točne, ali samo djelomično. Zapravo se kisik koji kroz nos ulazi u pluća bolje apsorbira. Međutim, zbog niske propusnosti nosne šupljine, malo kisika ulazi u tijelo. A ako je ta količina dovoljna za šetnju i svakodnevni život, onda kada dođe do povećanja tjelesne aktivnosti, u kojoj je potrebno više kisika, tada se sam nos ne može nositi.
Stoga je potrebno povećati količinu kisika koji kroz usta ulazi u pluća. Da, takav se kisik slabije apsorbira, ali dosta se opskrbljuje. A sveukupno će vam tijekom trčanja biti dovoljan kisik koji je ušao i kroz nos i kroz usta. Svi profesionalni trkači dalje velike udaljenosti diši na taj način. Pogledajte fotografiju. Svi sportaši imaju otvorena usta. Zapamtite, ako dišete na usta i nos, to ne znači da morate što više otvarati usta. Treba ga prilično otvoriti, što će biti dovoljno za utrošak potrebne količine zraka.
Ako ne razumijete sasvim kako je istodobno disati na nos i usta, napravite jednostavan eksperiment. Otvorite malo usta i polako udišite kroz usta. Pokrijte usta dlanom u bilo kojem trenutku. Osjetit ćete da nos, ako nije začepljen, nastavlja udisati zrak. To sugerira da nos udiše puno manje zraka od usta, stoga se kod ove metode nosnog disanja ne može ni čuti.
Također preporučujem da malo povećate disanje nosom. Odnosno, dišite na nos i usta, ali kontrolirajte postupak umjetno, pokušavajući više udisati kroz nos. Tada ćete dobiti lakše apsorbirani kisik, što će također dati pozitivan rezultat.
Brzina disanja
Dišite dok dišete. To je glavno načelo disanja pri trčanju na velike daljine. Brzina disanja ovisit će o mnogim čimbenicima. Bez obzira trčite li uzbrdo ili nizbrdo, zimi ili ljeti, bez obzira jesu li vam pluća trenirana ili ne. I vaše će tijelo sami odabrati frekvenciju, ovisno o tim čimbenicima. Istodobno, pokušajte disati ravnomjerno kada trčite na velike daljine. To će vam pomoći da zadržite dah. Ali morate shvatiti da ujednačeno disanje treba biti vaše na različitim područjima. Od uzbrdice postojat će jedna jednolikost, a druga s planine.
Što znači uniforma. To znači da, ako odaberete, na primjer, metodu disanja, dva puta udahnite i jedan put duboko. Pa diši tako. Ne treba "povlačiti" dah. Odnosno, sada ste udahnuli. zatim jedan izdah, pa dva kratka udaha, dugi izdah. zatim jedan udah i dva kratka udaha. Odaberite frekvenciju s kojom vam je ugodno trčati i trčati.
I ne pokušavajte prilagoditi svoje disanje koracima. To nema nikakvog smisla. Disanje bi trebalo biti prirodno. Vrlo je važno. Primjer je svaki kenijski trkač koji od malih nogu trči onako kako mu to vlastito tijelo nalaže.
Još članaka koji bi vam mogli biti korisni:
1. Koliko puta trebate trenirati tjedno
2. Što je intervalno trčanje
3. Tehnika trčanja
4. Vježbe trčanja nogu
Počnite disati od prvih metara
Vrlo važan princip. Morate se prisiliti od samog početak dišite kao da ste već pretrčali pola puta. Ako od samog početka puta počnete pravilno disati, tada će trenutak kada disanje počne zalutati nastupiti mnogo kasnije. Obično početnici na početku trčanja puno razgovaraju, loše dišu i ne razmišljaju o ujednačenosti pluća. Najčešće na kraju putovanja više ne progovore ni riječi i grčevito hvataju zrak u plućima. Da se to ne dogodi ili da se dogodi što je kasnije moguće, trebate pluća u svakom trenutku opskrbljivati s puno kisika, čak i kad vam se čini da imate puno snage. "Ne zaboravite disati" omiljena je izreka svakog trenera koji trči na duge staze.
Također, osnovni principi disanja uključuju činjenicu da što više izdahnete, udišete više kisika. To je sasvim logično, ali ne koriste ga svi. Zbog toga bi tijekom trčanja izdah trebao biti malo jači od udisaja, kako bi se pluća što bolje oslobodila da zrak uđe.
I uvijek slušajte svoje tijelo. On najbolje zna kako dišete.
Da biste poboljšali svoje rezultate u trčanju na srednjim i dugim udaljenostima, morate znati osnove trčanja, kao što su pravilno disanje, tehnika, zagrijavanje, sposobnost izrade pravog olovka za oči za dan natjecanja, ispravnog rada snage za trčanje i drugih. Stoga vam preporučujem da se upoznate s jedinstvenim video tutorialima o tim i drugim temama autora web stranice scfoton.ru, na kojoj ste sada. Za čitatelje stranice video tutorijali su potpuno besplatni. Da biste ih dobili, samo se pretplatite na bilten i za nekoliko sekundi dobit ćete prvu lekciju u nizu o osnovama pravilnog disanja tijekom trčanja. Pretplatite se ovdje: Pokretanje video tutorijala ... Ove su lekcije već pomogle tisućama ljudi, a pomoći će i vama.