Često se dogodi da u određenom trenutku rezultati trčanja prestanu rasti. A često je izlazak iz stagnacije u sportu težak kao i izlazak iz teške depresije. Međutim, nije sve tako beznadno. Pogledajmo glavne uzroke usporenih performansi trčanja i kako ih riješiti.
Monotono opterećenje
Tijelo se zna na sve naviknuti. I to je glavno načelo na kojem bi se trebao temeljiti bilo koji trening. Ako budeš trčati svaki danrecimo za 10 km, tada će se tijelo u određenom trenutku toliko naviknuti na tu udaljenost da će prestati koristiti tjelesne rezerve, a brzina se neće povećavati.
Stoga uvijek mijenjajte svoje opterećenje. Uključite različite udaljenosti. Trčite kraće, ali brže, takozvane tempo vožnje.
Dodaj pokrenutu liniju. Na primjer, napravite 5 puta 1000 metara brzinom malo bržom od brzine vašeg tempo križa. Odmarajte se između trčanja 3-4 minute.
Nedovoljna snaga nogu
Osim navikavanja, stalno trčanje bez treninga snage prijeti i činjenicom da noge neće imati dovoljno snage. Stoga, ako želite redovito napredovati, svakako osposobiti noge za trčanje.
Postoji niz osnovnih treninga za noge. Tu spadaju Uže za skakanje, čučnjevi, čučnjevi sa šipkom, zaustavne vježbe, iskakanje šipke, pištolj ili čučnjevi s jednom nogom.
Mnogo je više vježbi za trening nogu. Ali to se mogu nazvati osnovnim. Pa čak i ako ih samo radite, rezultati će sigurno porasti.
Niska izdržljivost
Uz trening snage, važan kriterij u treningu trkača je i količina pretrčanih kilometara. Ova se glasnoća razlikuje ovisno o udaljenosti. A ako se pripremate za 10 km, tada će vam biti dovoljno mjesec dana da pretrčite 200 kilometara, uključujući zagrijavanje, hlađenje i razne staze. Također, ne zaboravite na opći fizički trening.
Ako ti pripremite se za maraton, tada je za adekvatno trčanje od 42 km 195 m potrebno imati obujam od najmanje 400 kilometara mjesečno.
Upravo će taj volumen dati minimalno potrebnu izdržljivost. Međutim, ne biste trebali juriti samo kilometražu. Bez GPP-a i trčanja po segmentima, velika količina možda neće dati željeni rezultat.
Pogrešna tehnika
Vrlo često u određenom trenutku morate pomisliti da vam tehnika trčanja koja je bila prije ne može dopustiti da trčite duže i brže. Stoga morate razmisliti o tome kako obnoviti svoju tehniku trčanja. Ovisno o vašoj tjelesnoj izvedbi, sami morate odabrati tehniku. Najekonomičnija tehnika trčanja ima nekoliko značajki:
Opuštena ramena, ravno tijelo, malo nagnuto prema naprijed. Noga se postavlja na prednju stranu stopala. U tom se slučaju zaustavljači postavljaju na istu liniju. Bedro se podiže malo više, tako da, prošavši u krug, stavite stopalo ne ispred tijela, već točno ispod njega.
To je načelo koje koriste kenijski i etiopski trkači.
Nepravilna prehrana
Napokon, ako ne jedete dobro, vaše tijelo možda jednostavno nema dovoljno energije za trčanje.
Prvo, jedite manje masne hrane. Trebate ih jesti, ali u malim količinama.
Drugo, trčanje na velike daljine zahtijeva puno glikogena, zato jedite ugljikohidrate. I što više to bolje.
Treće, vaše tijelo mora imati dovoljno enzima koji pomažu u razgradnji masti i pretvaranju u energiju. Ako ti enzimi nisu dovoljni, u jednom ćete trenutku trčanja jednostavno iznenada ostati bez snage. Stoga morate jesti više proteinske hrane bogate upravo tim enzimima. A također i voće i povrće, koje sadrži mnogo esencijalnih vitamina.
Nikada ne odustajte od sebe ako ne možete poboljšati svoje trkačke rezultate. Samo trebate vrlo malo obnoviti svoj program treninga i poboljšati prehranu. A rezultat se ne čeka dugo. I ne zaboravite, bez obzira kako trenirate, jedan dan u tjednu trebao bi biti odmor.