Mnogi se ambiciozni trkači pitaju isplati li se trčanje zimi. Koje značajke trčanja ima po hladnom vremenu, kako disati i kako se oblačiti kako se ne bi razbolio nakon zimskog trčanja. Na ova i druga pitanja odgovorit ću u ovom članku.
Na kojoj temperaturi možete trčati
Možete trčati na bilo kojoj temperaturi. Ali ne savjetujem vam da trčite kad je ispod 20 stupnjeva ispod nule. Činjenica je da na tako niskoj temperaturi tijekom trčanja jednostavno možete opeći pluća. I ako brzina trčanja je mala, tada se tijelo neće moći zagrijati do te mjere da je sposobno oduprijeti se jakom mrazu, a vjerojatnost da se razboli bit će vrlo velika.
Pri čemu možete trčati i na nižim temperaturama... Sve će ovisiti o vlažnosti i vjetru. Dakle, s visokom vlagom i jakim vjetrom, minus 10 stupnjeva osjetit će se puno jače od minus 25 bez vjetra i s niskom vlagom.
Primjerice, regija Volga poznata je po jakom vjetru i vlazi. Stoga je bilo koji, čak i blagi mraz, vrlo teško podnijeti na tim mjestima. Istodobno, u suhom Sibiru, čak i na minus 40, ljudi mirno idu na posao i u školu, iako su u središnjem dijelu ovog mraza zatvorene sve obrazovne ustanove i mnoga proizvodna poduzeća.
Zaključak: možete trčati po bilo kojem mrazu. Slobodno trčite do minus 20 stupnjeva. Ako je temperatura zraka ispod 20 stupnjeva, tada pogledajte vlažnost i prisutnost vjetra.
Kako se oblačiti za trčanje zimi
Izbor odjeće za trčanje zimi vrlo je važno pitanje. Ako se odijevate previše toplo, možete se znojiti na početku trčanja. A onda se počnite hladiti, što može uzrokovati hipotermiju. Suprotno tome, ako se odijevate prelako, tijelo neće imati dovoljno snage da generira pravu količinu topline i jednostavno ćete se smrznuti.
Prilikom odabira odjeće za trčanje mora biti svjestan nekoliko osnovnih točaka:
1. Uvijek nosite kapu dok trčite zimi, bez obzira na mraz. Vruća glava koja se tijekom trčanja počinje hladiti velika je vjerojatnost da se barem prehladite. Šešir će vam glavu hladiti.
Osim toga, kapa bi trebala prekriti uši. Uši su vrlo ranjivi dio tijela tijekom trčanja. Pogotovo ako puše vjetar. Poželjno je da šešir u hladnom vremenu pokriva i ušne resice.
Bolje je kupiti pripijeni šešir bez raznih pompona koji će ometati vaše trčanje. Odaberite debljinu šešira ovisno o vremenu. Bolje je imati dvije kape - jednu za lagani mraz - jednoslojnu tanku, a drugu za jaki mraz - gustu dvoslojnu.
Bolje je odabrati šešir od sintetičkih tkanina, a ne od vune, jer se vuneni šešir lako puše i, štoviše, upija vodu, ali je ne potiskuje tako da glava nije mokra. Sintetika, naprotiv, ima svojstvo istiskivanja vode. Stoga su trkačima zimi kape pokrivene mrazom.
2. Trebate trčati samo u tenisice. Istodobno, ne trebate kupiti posebne zimske tenisice s krznom iznutra. Noge se neće smrznuti tijekom trčanja. Ali pokušajte ne kupovati tenisice s mrežnom površinom. Snijeg pada kroz ovu površinu i topi se na nozi. Bolje kupiti solidne tenisice. Istodobno, pokušajte odabrati cipele tako da potplat bude prekriven slojem meke gume koja manje klizi po snijegu.
3. Nosite 2 para čarapa za trčanje. Jedan će par upiti vlagu, dok će drugi zadržati toplinu. Ako je moguće, kupite posebne dvoslojne termo čarape koje će funkcionirati kao 2 para. U tim čarapama jedan sloj skuplja vlagu, a drugi čuva toplinu. Možete trčati samo u čarapama, ali ne i po jakom mrazu.
Ne nosite vunene čarape. Učinak će biti isti kao kod šešira. Općenito, za trčanje ne biste trebali nositi ništa vuneno.
4. Uvijek nosite gaće. Djeluju kao sakupljač znoja. Ako je moguće, kupite termo donje rublje. Najjeftinije opcije nisu puno skuplje od šešira.
5. Preko gaća nosite trenirke kako bi vam bilo toplo i nepropusno za vjetar. Ako mraz nije jak, a termo donje rublje je dvoslojno, tada ne možete nositi hlače ako nema vjetra.
6. Isti princip u odabiru odjeće za torzo. Odnosno, morate nositi 2 košulje. Prva skuplja znoj, druga čuva toplotu. Na vrh je potrebno odjenuti tanku jaknu, koja će ujedno djelovati i kao izolator topline, jer se jedna majica s tim ne može nositi. Umjesto 2 majice i džempera, možete nositi posebno termo donje rublje, koje će samo obavljati iste funkcije. U jakom mrazu, čak i ako imate termo donje rublje, trebali biste odjenuti dodatnu jaknu.
Na vrhu morate nositi sportsku jaknu koja će vas zaštititi od vjetra.
7. Pazite da vrat bude pokriven. Da biste to učinili, možete koristiti šal, balaclava ili bilo koji džemper s dugim ovratnikom. Možete koristiti i zaseban ovratnik.
Ako je mraz jak, tada biste trebali nositi šal kojim se, ako je potrebno, mogu zatvoriti usta. Ne zatvarajte usta prečvrsto, između marame i usana trebao bi biti centimetar slobodnog prostora. Da bi bilo lakše disati.
8. Ako su vam ruke hladne, prilikom trčanja nosite rukavice. U laganom mrazu možete nositi samo rukavice. U jakim mrazovima ili je jedan gušći, ili su dva tanka. Rukavice se moraju kupiti od sintetičkih tkanina. Vuna neće raditi. Pošto će vjetar proći.
S jedne strane, može se činiti da odjeće ima previše. Zapravo, ako je ugodno, tada neće biti problema ni tijekom trčanja.
Kako disati zimi tijekom trčanja
Zimi je potrebno disati, suprotno javnom mnijenju, i na usta i na nos. Naravno, nosno disanje bolje zagrijava zrak koji ulazi u pluća. Ali ako trčite vlastitim tempom, tijelo će se dobro zagrijati, a zrak će se i dalje zagrijavati. Iz iskustva mnogih trkača, reći ću da svi dišu na usta, a od toga nitko ne oboli. A ako dišete isključivo na nos, tada još dugo nećete moći trčati vlastitim tempom. Budući da tijelo neće primiti potrebnu količinu kisika.
Međutim, kada je mraz ispod 10 stupnjeva, ne biste trebali previše otvarati usta. A šal je najbolje navijati tako da prekriva usta. Na temperaturama ispod minus 15 stupnjeva nos i usta možete prekriti šalom.
To će, naravno, otežati disanje, ali vjerojatnost da ćete podići hladan zrak bit će minimalna.
Ostale značajke trčanja zimi
Nikad ne pijte hladnu vodu dok trčite po hladnom vremenu. Kad trčite, spašava vas činjenica da bez obzira koliko je vani hladno, unutra je uvijek vruće. Ako iznutra započnete hladnoću, tada se tijelo najvjerojatnije neće moći nositi s njom i razboljet ćete se.
Pazite na vlastite osjećaje. Ako počnete shvaćati da vam se postupno hladi, znoj se hladi i ne možete ubrzati tempo, onda je bolje trčati kući. Lagani osjećaj hladnoće može se osjetiti samo na početku utrke. Nakon 5-10 minuta trčanja trebali biste se ugrijati. Inače, to će ukazivati na to da ste preširoko odjeveni.
Ne bojte se trčati kad pada snijeg. No, tijekom mećave je teško trčati i preporučio bih vam da ovo vrijeme sjedite kod kuće.
Da biste poboljšali svoje rezultate u trčanju na srednjim i dugim udaljenostima, morate znati osnove trčanja, kao što su pravilno disanje, tehnika, zagrijavanje, sposobnost izrade pravog olovka za oči za dan natjecanja, ispravnog rada snage za trčanje i drugih. Stoga vam preporučujem da se upoznate s jedinstvenim video tutorialima o tim i drugim temama autora web stranice scfoton.ru, na kojoj ste sada. Za čitatelje stranice video tutorijali su potpuno besplatni. Da biste ih dobili, samo se pretplatite na bilten i za nekoliko sekundi dobit ćete prvu lekciju u nizu o osnovama pravilnog disanja tijekom trčanja. Pretplatite se ovdje: Pokretanje video tutorijala ... Ove su lekcije već pomogle tisućama ljudi, a pomoći će i vama.