Danas su najpopularnija obuća tenisice. Netko voli trčati, dok drugi samo šeta. Kao rezultat, tenisice se brzo zaprljaju i izgledaju ružno. I onda se postavlja pitanje, kako ih pravilno prati?
I zato, shvatimo korak po korak kako pravilno prati tenisice
Korak 1: Odabir opcije pranja tenisica
Prvo morate pažljivo pregledati tenisice. Ako na njima postoje rupe, neki su elementi malo oljušteni, u ovom slučaju je bolje držati se samo ručnog pranja. Inače, postoji velika opasnost da se tenisice pokvare. Također je bolje suzdržati se od pranja u pisaćoj mašini ako na cipelama postoje elementi od prirodne ili umjetne kože. Vrijedno je napomenuti da je većina tenisica sada izrađena od sintetičkih materijala. To znači da su otporniji i mogu podnijeti desetke pranja.
Korak 2. Pranje vezica i uložaka
Čipke i ulošci moraju se skinuti s tenisica ako se mogu ukloniti. Vezice je najbolje prati ručno kako biste spriječili da padnu u bubanj. Ulošci se moraju izvući radi boljeg pranja. Imajte na umu da ako su ulošci ortopedski, poželjno ih je prati ručno.
Korak 3. Čišćenje potplata
Potplat se mora isprati pod tekućom vodom kako biste se riješili šljunka, pijeska, prljavštine i ostalih otpadaka. To se može učiniti uobičajenom četkicom za zube ili čačkalicom.
Korak 4. Pranje tenisica u torbi
Stavite tenisice u vrećicu za pranje cipela. Ako torbe nema, ili je nije moguće kupiti, tada je možete zamijeniti običnom nepotrebnom jastučnicom stavljanjem tenisica u nju. Ili je možete oprati odjećom. Nije preporučljivo prati tenisice same, jer će udariti u bubanj, to je loše i za mašinu i za tenisice.
Ako će se tenisice prati u vrećici, u nju možete staviti vezice i uloške (samo ne ortopedske).
Buka iz stroja pri pranju cipela bit će mnogo veća nego kod pranja odjeće. Stoga se toga ne treba bojati, već se samo treba naviknuti.
Korak 5. Na kojoj temperaturi prati
Bolje je prati na temperaturi koja ne prelazi 40 °. Ako je temperatura postavljena viša, vjerojatnije je da se tenisice mogu deformirati.
Od svih dostupnih načina rada trebate odabrati najkraći ili najdelikatniji. Neki automobili imaju način rada "sportske cipele", što pojednostavljuje situaciju, a ako ne, tada možete odabrati pravi iz velikog izbora načina rada.
Bolje je postaviti okretanje na oko 500-700 o / min; pri višim o / min, tenisice se mogu pokvariti. Postoje iznimke, ali bolje je ne riskirati.
Korak 6. Kako sušiti tenisice
Nakon završetka pranja, cipele se moraju osušiti. Da biste uklonili višak vlage, trebate zamotati cipele. Za to je prikladno koristiti salvete ili ručnik, po mogućnosti bijeli. Zatim u komad cipele treba ugurati još jedan komad suhog ručnika kako bi zadržao svoj oblik. Sušite dalje od toplih mjesta (radijatori, kamini itd.).
Korak 7. Ručno pranje tenisica
Ako postoje sumnje oko pranja tenisica u perilici rublja (ne postoji odgovarajući način rada, svi su se elementi otpali, postoje rupe), u ovom će se slučaju sav posao morati obaviti ručno. Da biste to učinili, morate isprati tenisice, a ako su lagane, poželjno je potopiti ih u vodu 30-40 minuta. Zatim ih istrljajte sapunom. Četkica za zube u tome može pomoći, savršeno čisti. Nakon toga ostaje isprati i staviti tenisice na suho, pridržavajući se koraka 6.