Situacija kada koljena bole nakon treninga je neugodna, a u nekim slučajevima i opasna. Naravno, bol može biti posljedica pretjeranog napora ili nedovoljnog odmora, ali nijedna se mogućnost ne može zanemariti. U ovom ćemo članku navesti sve uzroke boli u bolovima u koljenu nakon vježbanja, a također ćemo vam reći kako se toga riješiti.
Vježbanje bi trebalo biti korisno za tijelo, a nikako ne naštetiti. Ako nakon nastave nešto zaboli - negdje proces ne ide kako bi trebao. Pritužbe koljena jedna su od najčešćih pritužbi. Zašto je to tako? Budući da rade u svim vrstama tereta - atletici, sportovima snage, fitnesu, borilačkim vještinama itd. Zglob koljena, nažalost, jedan je od najranjivijih. Pa zašto koljena mogu boljeti nakon vježbanja i kondicije, izgovorimo razloge.
Zašto koljena bole?
Prije svega, pobijmo uvriježeno mišljenje da je normalno imati bolove u koljenu nakon treninga. Bravo, kažu, dobro je trenirao. Ovo je apsolutno pogrešno mišljenje, pa čak i opasno. Zanemarivanje simptoma, a bol je signal tijela da nešto ide po zlu, može dovesti do ozbiljnih posljedica zbog kojih se sport može potpuno zaboraviti.
Dakle, ako vas koljena bole nakon vježbanja u teretani, razlog može biti sljedeći:
- Pretjerano opterećenje. Zglob koljena nevjerojatna je konstrukcija koja može podržati tjelesnu težinu i pritisak tijekom kretanja. Međutim, njegove mogućnosti nisu beskrajne. Ako osoba vježba prečesto i intenzivno, a sebi ne da dovoljno vremena za oporavak, unutarnji mišić i vezivno tkivo zgloba mogu se upaliti. Najžalosniji rezultat ignoriranja takvog problema je potpuno uništavanje hrskavice i deformacija koštanog tkiva.
- Dobne promjene. Dječje koljeno nakon vježbanja boli puno rjeđe nego odrasla osoba nakon 35 godina. Nažalost, to je dokazana činjenica - s godinama se proizvodnja kolagena u čovjeku smanjuje. U međuvremenu, potonja je glavna komponenta zglobne tekućine, koja sprječava abraziju hrskavice.
- Mehanička oštećenja uzrokovana traumom. Sve je otrcano - mogli biste ozlijediti koljeno, zbog čega boli. Ako ste se zaista istegnuli, iščašili, udarili u zglob, odmah se pokažite ortopedskom kirurgu. Ne bavite se samo-lijekovima.
- Upala uzrokovana određenim bolestima. Govorimo o tekućim procesima, o ozljedama, uganućima i bolovima koji su dugo bili ignorirani. Te se upale nazivaju bursitisom. Također se razvijaju zbog infekcija, slabog imuniteta, preopterećenja, stresa, nedostatka vitamina, hipotermije i zlouporabe loših navika. Očituje se akutnom boli u zglobu koljena i potpunom atrofijom mišićnog tkiva oko. Uz burzitis, česte su i druge dijagnoze - sinovitis (nakupljanje patološke tekućine u zglobu), tendinitis (upala tetiva), artroza (kronična bolest zglobne čašice).
- Prekomjerna težina. Nažalost, pretile osobe obično vježbaju više koljena nakon vježbanja u teretani nego one koji im odgovaraju. Svaki dodatni gram stvara dodatni stres na zglobovima, a zajedno s tjelesnom aktivnošću učinak je poražavajući
- Nepoštivanje tehnike vježbanja. Ako vas koljeno boli prilikom savijanja nakon treninga, vjerojatno ne upotrebljavate tehniku pravilno. Zamolite trenera ili iskusnog sportaša da vas nadgleda tijekom svih faza čučnja.
- Ako vas koljeno boli nakon hodanja po nogama, možda ste izabrali pogrešne cipele. Tenisice trebaju biti veličine, s ortopedskim potplatima, mekane, ne teške. Istodobno, zimske tenisice razlikuju se od svojih ljetnih kolega.
- Koštane bolesti uzrokovane genetikom. Banalne ravne noge čine savijenu kapicu prema unutra kada se savije, što pod velikim opterećenjima na kraju dovodi do akutne boli.
Rješenja
Iznad smo iznijeli razloge zbog kojih ljudi imaju bolove u koljenu nakon treninga. Kao što vidite, često je kriv sam sportaš koji je nepažljiv prema vlastitom zdravlju i ne slijedi tehniku. Otkrijmo što učiniti ako koljena bole nakon treninga iz svakog od gore navedenih razloga:
- Pod pretjeranim opterećenjem, naravno, mora se smanjiti. Izmijenite svoj raspored kako biste bili sigurni da postoji odmor između svih dana treninga. Moglo bi se također doraditi kurikulum. Neka vaša koljena ne budu aktivno uključena u svaki trening. Za jake bolove nanesite hladnoću na zglob 2-3 puta dnevno po četvrt sata. Kako biste ublažili oteklinu, lezite na kauč s podignutim nogama. Možete koristiti posebnu mast protiv bolova u koljenu nakon vježbanja. Zapamtite, samo liječnik može ispravno odrediti kako liječiti koljena.
- Borba protiv vremena je besmislena, o tome je napisao više od jednog klasika. Nakon 35 godina, svim sportašima savjetuje se da povremeno piju želatinu i dodatke koji sadrže kolagen, koji dobro jačaju ligamente, tetive, kosti i sprečavaju uništavanje hrskavičnog tkiva. Pod nadzorom liječnika možete nekoliko puta godišnje pohađati tečajeve elektroforeze, masaže itd.
- U slučaju ozljede potrebno je maksimalno imobilizirati zglob. Ako ne možete stati na noge, nazovite hitnu pomoć ravno u teretanu. Da biste izbjegli trave, nikada ne izostavljajte zagrijavanje i hlađenje i pažljivo slijedite svoju tehniku za sve vježbe. To se posebno odnosi na rad s utezima. Usput, nakon vježbi snage, zavoj od elastičnih zavoja savršeno spašava koljena.
- Da biste spriječili prijelaz akutne upale (bursitis, sinovitis, tendonitis) u kroničnu fazu, pravodobno liječite. Nemojte pretjerano koristiti masti za zagrijavanje i ublažavanje boli, jer one liječe samo simptom, a ne glavni uzrok. Ovo potonje ispravno će odrediti samo kvalificirani liječnik.
- Pazite na prehranu, hranite se uravnoteženo. Ako imate prekomjernu težinu, nemojte pretjerivati s jednostavnim ugljikohidratima i masnom hranom. S vrlo velikom težinom, mnoge vježbe u teretani su kontraindicirane. Pazite da niste ovisni o jednom od njih.
- Ako ne znate što učiniti, jer vas koljena neprestano bole, čak i uz pravilnu tehniku, možda bi im bilo vrijedno malo olakšati njihov zadatak. Privremeno izbacite iz programa skakanje, trčanje i druge vježbe koje podižu obje noge s poda. Držite se sheme - manje težine, ali više setova. Ako se ne primijeti nikakav rezultat, posjetite liječnika.
- Kupnja kvalitetne sportske opreme;
- Pij puno vode. Ne zaboravite da tijekom vježbanja možete i trebate piti vodu, ali u razumnoj količini;
- Ako ste u prošlosti imali problema s koljenom, izbjegavajte udarno opterećenje i pretjerani trening s utezima. Ne zaboravite na dobar odmor i pazite na prehranu. Jedite žele i meso, želatinu, izgrizite hrskavicu od goveđih kostiju.
Ako je koljeno natečeno, što učiniti?
Dakle, analizirali smo sve moguće situacije u kojima nakon treninga zaboli ispod koljena. Također je važno razgovarati o drugoj temi - oteklini. Ona je ta koja ne jenjava i sa sve većom boli najčešće ukazuje na strahovit problem.
Kada otekne zglob koljena?
- U slučaju ozljede. U ovom slučaju, čašica koljena nakon treninga toliko boli da je nemoguće izdržati;
- Patološka upala zglobova. U ovoj situaciji koljena će jako boljeti čak i mjesec dana nakon treninga, pogotovo ako se ne liječe;
- Razvoj artritisa ili artroze. U prvom se uništava hrskavica koja prisiljava koljeno da apsorbira u hodu. Kao rezultat, zglob gubi pokretljivost i deformira se. U drugom se ujutro opaža neobična škripanje, koljeno utrne, postane neaktivno. Nakon toga, noga se može saviti.
Uz otekline, najčešće dolazi do jakog crvenila područja, bolova pri pritisku i povišenja tjelesne temperature. Priroda boli varira. Netko nakon treninga ima bolna leđa ispod koljena, dok drugi ima oštru bol u samoj čašici tijekom trzaja.
Svaka takva simptomatologija bezuvjetni je razlog posjeta ortopedskom kirurgu.
Sigurnost u dvorani
Poštivanje jednostavnih pravila značajno povećava vjerojatnost da zglobovi budu netaknuti i na sigurnom. Čak i uz redovite intenzivne treninge snage.
- Tijekom bilo kakvih čučnjeva, koljena ne smiju ići dalje od linije prstiju;
- U gornjoj fazi, nakon dizanja, nikada do kraja ne ispružite zglob koljena. Neka ostane savijena;
- Tijekom čučnjeva uvijek držite leđa uspravna, ali možete se malo saviti u donjem dijelu leđa;
- Ne zamahujte koljenima u stranu dok pritiskate. Uvijek se krećite po istoj osi.
Zapamtite, ako vas koljeno boli, čak i nakon jednostavne vježbe na sobnom biciklu, nikada nemojte zanemariti simptom. Tkivo hrskavice se ne obnavlja, pa će uništeni zglob morati zamijeniti umjetnim. A ovo je vrlo skupa operacija. Sportom kondicije i snage treba se baviti kompetentno i bez fanatizma. Izbjegavajte raditi vježbe koje stavljaju neprirodan stres na zglob. Radite s odgovarajućim utezima i koristite obloge za koljena. Budi zdrav!