Ne možete zanemariti stanje u kojem vas boli glava nakon treninga. Da, možda ste se loše oporavili od prošle seanse ili ste se danas previše naporili. Ili, kurvice, ne slijedi ispravnu tehniku izvođenja teških vježbi. Međutim, u nekim slučajevima to je možda prvi simptom ozbiljne bolesti.
U ovom ćemo članku iznijeti sve razloge glavobolje nakon teretane, kao i predložiti načine za sprečavanje ovog stanja i načine liječenja. Pročitajte do kraja - u završnici ćemo objasniti u kojim biste slučajevima trebali odmah posjetiti liječnika.
Zašto boli: 10 razloga
Glavobolja nakon treninga u teretani najčešće je posljedica velikih opterećenja. Svaka tjelesna aktivnost za tijelo je šok. Stresna situacija pokreće zaštitne reakcije - termoregulacija, održavanje optimalnog metabolizma vode i soli, povećani protok krvi za bolju prehranu stanica itd. Kao rezultat, prehrana mozga blijedi u pozadinu, posude u glavi su oštro sužene.
Uz umjereno opterećenje, tijelo je u stanju održavati ravnotežu u kojoj ne pati niti jedan od vitalnih sustava. No ako vježbate česte treninge, malo se odmarate i pritom neprestano povećavate intenzitet, ne čudi što vas nakon vježbanja boli glava. Glavobolju najčešće prate mučnina, bolovi u mišićima, nesanica, umor i opće loše stanje.
Nažalost, pretreniranost nije daleko jedini razlog.
Pa, zašto nakon treninga imate glavobolju i mučninu, najavimo popis mogućih objašnjenja:
- Aktivni trening bez pravilnog oporavka. O ovome smo pisali gore;
- Oštar skok pritiska. Često se događa ako naglo povećate opterećenje, bez pripreme;
- Nedostatak kisika. Tijekom treninga kisik se prvo doprema u mišiće, a tek onda u mozak. Ponekad se situacija razvije u hipoksiju, u kojoj je bol neizbježna;
- Poremećaj normalne cirkulacije krvi. Kao rezultat opterećenja određenih mišića i organa, krv počinje jače dolaziti do njih. U ovom su slučaju pogođeni ostatak organa;
- Dehidracija. Opasno stanje u kojem glava nakon treninga najčešće boli u sljepoočnicama. Ne zaboravite piti dovoljno vode tijekom treninga i prije i poslije;
- Hipoglikemija. Pojednostavljeno, pad razine šećera u krvi. Povezano s intenzivnim vježbanjem, posebno s prehranom s malo ugljikohidrata.
- Pogrešna tehnika izvođenja vježbi snage. Najčešće je povezano s nepravilnom tehnikom disanja ili nepravilnim izvođenjem pokreta, pri čemu glavno opterećenje dobivaju ramena i vrat;
- Ako dijete nakon treninga boli glava, nježno pitajte je li ga sudaralo, palo, je li bilo neugodnih oštrih pokreta vrata ili glave koji su bili popraćeni oštrom boli. Pogotovo ako vas glava boli nakon treninga u boksu ili nekom drugom sportu s velikim utjecajem;
- Kad vas nakon treninga zatiljak zaboli, trebali biste biti sigurni da niste ozlijedili vrat ili stegnuli leđne mišiće;
- Stres, depresija, loše raspoloženje ili psihološki stres također mogu biti razlozi zbog kojih vas negdje boli.
Pa, otkrili smo zašto neke ljude nakon fitnesa boli glava, jeste li pronašli svoje objašnjenje? Pogledajte rješenja u nastavku.
Što učiniti kad vas boli glava
Ako imate jaku glavobolju nakon treninga odmah ili sutradan, jasno je da postaje jako teško izdržati. Ali nemojte žuriti da odmah trčite u ljekarnu po lijekove, jer postoje univerzalne metode za rješavanje problema.
Pa što učiniti ako vas glavobolja boli nakon treninga:
- Prestanite odmah;
- Napravite kontrastni tuš ili toplu kupku;
- Skuhajte biljni čaj od metvice, matičnjaka, kamilice, podbjela, gospine trave;
- Izmjerite tlak, pripazite da razlog nije nagli skok u jednom ili drugom smjeru;
- Lezite tiho, smješteni tako da vam je glava viša od nogu;
- Ako imate ulje lavande, utrljajte ga u viski;
Ako sve drugo zakaže, a bol se samo pojačava, onda ima smisla uzimati lijek.
Napominjemo da liječnik mora donijeti odluku o uzimanju lijekova. Ako sami odete u ljekarnu, tada djelujete na vlastitu opasnost i rizik. U ovom članku samo ukazujemo na načine za rješavanje problema, ali ni u kojem slučaju ne preporučujemo da djelujete samostalno.
Koji lijekovi mogu pomoći?
- Analgetici - ublažavaju sindrom akutne boli;
- Antispazmodici - uklanjaju grč mišića, ublažavaju bol;
- Lijekovi za normalizaciju krvnog tlaka - samo ako ste sigurni da je uzrok krvni tlak;
- Vazodilatatori - proširuju protok krvi i uklanjaju hipoksiju;
Preventivne akcije
Da biste spriječili stanja koja uzrokuju glavobolju nakon svakog intenzivnog treninga, slijedite ove smjernice:
- Na trening ne dolazite punog želuca. Nakon posljednjeg obroka treba proći najmanje 2 sata;
- Prije kupnje pretplate, prođite kroz liječnički pregled kako biste bili sigurni da vam trening nije kontraindiciran;
- Nikada ne dolazite u teretanu ako se osjećate loše ili vam je loše;
- Odspavajte dovoljno i odmorite se;
- Uvijek započnite s treningom sa zagrijavanjem, a nakon glavnog dijela ohladite se;
- Glatko povećajte opterećenje bilo koje skupine mišića;
- Promatrajte ispravnu tehniku vježbanja;
- Ne zaboravite piti vodu;
- Obavezno slijedite pravilnu tehniku disanja;
- Pratite puls.
Ova jednostavna pravila smanjuju rizik od nastanka glavobolje, ali samo ako je uzrok jednokratni i nije povezan s ozbiljnim problemom.
Kada biste trebali biti na oprezu i posjetiti liječnika?
Ako imate stalnu glavobolju nakon treninga, a nikakvi lijekovi ne djeluju, provjerite ima li drugih simptoma navedenih u nastavku:
- Periodična nesvjestica;
- Bol uopće ne prolazi, čak ni sutradan, do sljedećeg treninga;
- Osim što glava boli, postoji zbunjenost, mentalni poremećaj;
- Javljaju se grčeviti napadaji;
- Bol je periodična, razvija se trenutno i također brzo prolazi u roku od nekoliko sekundi;
- Migrenu prati vrućica, mučnina, povraćanje;
- Osim glave, boli kralježnica, vrat, lome očne jabučice;
- Nedavno ste preboljeli zaraznu bolest.
Preporučujemo da ni u kojem slučaju ne odgađate posjet liječniku. Ovi se simptomi ne mogu zanemariti. Ako vam je zdravlje drago, ne štedite ni vrijeme ni novac - prođite sveobuhvatan pregled. Zapamtite, ljudi obično nemaju glavobolju nakon vježbanja. Svaka bol bol je signal, način na koji tijelo obavještava vlasnika da nešto ide po zlu. Reagirajte na vrijeme!