Plivanje prsnim stilom jedna je od najpopularnijih i najtraženijih disciplina plivanja širom svijeta. Smatra se jednom od tehnički najtežih, ali uvijek postaje omiljena među plivačima amaterima. Karakteristično obilježje prsnog plivanja, kao vrste plivanja, jest da se pokreti tijekom svih ciklusa izvode u ravnini paralelnoj s vodom.
Zanimljivo je! Prsno prsno je najstariji stil na svijetu. Povjesničari vjeruju da su ga Egipćani prvi put počeli koristiti prije gotovo 10 tisuća godina!
U ovom ćemo članku pogledati tehniku plivanja prsno za početnike, reći ćemo vam na pristupačnom jeziku kako pravilno izvoditi pokrete. Najteže u prsnom plivanju je intuitivno sinkronizirati ruke, noge, tijelo i dišni sustav. Čim uspijete, možete odmah plivati bez uputa ili trenera.
Plivanje prsno na leđima, po analogiji s puzanjem, nemoguće je - disciplina uključuje položaj samo na prsima.
Korist i šteta
Plivanje je jedan od najboljih sportova za integrirani razvoj cijelog tijela. Prsno prsno omogućuje istovremeno angažiranje gotovo svih glavnih mišićnih skupina.
- Ovisno o tehnici stila plivanja prsno, kralježnica je potpuno neopterećena, stoga je dopuštena osobama s bolestima mišićno-koštanog sustava.
- Prsno prsno poboljšava izdržljivost, povećava razinu tjelesne aktivnosti osobe i ujednačava držanje tijela.
- Tehnika zahtijeva znatan trošak energije, što znači da takav sport doprinosi gubitku kilograma.
- Plivanjem se aktivira funkcioniranje jetre, bubrega, sustava za izlučivanje, a također se povećava imunitet, otvrdnjava.
- Blagotvorno djeluje na dišni i kardiovaskularni sustav;
- To je legalan sport za trudnice i starije osobe;
- Uklanja zagušenja u području zdjelice. Dakle, za žene blagodati plivanja prsno leže u pozitivnom učinku na reproduktivni sustav, a za muškarce na potenciju.
Može li ova tehnika biti štetna? Samo ako plivate u prisutnosti kontraindikacija, koje uključuju aktivnu astmu, vrućicu, pogoršanje kroničnih bolesti, probleme s dišnim sustavom i nedavne operacije na trbuhu.
Prsanje je najsporiji stil plivanja, ali on je taj koji vam omogućuje da prijeđete velike udaljenosti bez puno napora. U ovom stilu možete plivati i u odjeći i na visokim valovima, bez gubljenja vida ispred sebe. Ako je potrebno, možete prsno prsno koristiti samo jednu ruku, na primjer, držeći žrtvu drugom. Tijekom plivanja plivač može vući mali predmet, gurajući ga ispred sebe prije prve faze pokreta. Sve ovo predstavlja stil kao najbolji u smislu sigurnosti u slučaju nužde na vodi.
Kako izgleda prsno?
Ako želite znati kako pravilno prsno, zamislite žabu. Pogledajte je odozgo dok pluta. Kako se sve 4 njene noge sinkrono kreću. Upravo tako izgleda osoba koja pliva u ovom stilu. Imajte na umu da se pokreti udova izvode u vodoravnoj ravnini. Samo se glava pomiče okomito, sekvencijalno roneći i iskačući.
Posebno za početnike, jednostavnim ćemo riječima objasniti tehnike prsnog plivanja. Radi praktičnosti podijelit ćemo uputu u 4 faze;
- Pokret ruke;
- Pokret nogu;
- Tijelo i dah;
- Zaokret.
Za kraj ćemo analizirati najčešće pogreške prilikom plivanja prsno.
Tehnika izvršenja
Pa ćemo vam dalje reći kako plivati prsno, dat ćemo tehniku za početnike. Za početak, analizirajmo početni položaj koji se mora zauzeti prije početka ciklusa. Na primjer, u bazenu da biste došli do njega, možete se odgurnuti sa strane i kliznuti naprijed.
- Tijelo je ispruženo u liniji, ruke usmjerene prema naprijed;
- Lice je uronjeno u vodu;
- Noge se sastavljaju i produžuju.
Iz početnog položaja plivač započinje ciklus pokretima gornjih udova.
Pokreti ruku
Analizirat ćemo ispravnu tehniku ruku prilikom plivanja prsno, koja uključuje 3 faze:
- Veslajte prema van: dlanovima prema van potisnite vodu na strane, držite udove paralelno s ravninom vode;
- Veslajte prema unutra: Preokrenite dlanove prema dolje i gurnite vodu natrag, približavajući ruke jedna drugoj. Na kraju faze, laktovi će biti pritisnuti uz tijelo, a dlanovi će se zatvoriti;
- Povratak: ruke su usmjerene prema naprijed, zatvarajući podlaktice i dlanove, sve dok se ne vrate u početni položaj.
Pokreti se moraju započeti polako, uvelike ubrzavajući u fazi povratka. U ovom se trenutku događa najveće guranje tijela prema naprijed.
Pokreti nogu
Tehnika prsnog noga također je podijeljena u faze:
- Povlačenje. Koljena zatvorena pod vodom izvlače se do želuca. Istodobno se potkoljenice rašire, a stopala povuku preko sebe;
- Gurnuti. Izvodi se dok izvlači ruke naprijed. Unutrašnjošću stopala istisnite vodu na strane, raširivši koljena. Ispravite noge;
- Nacrtajte krug stopalima i dovedite tijelo u prvobitni položaj (niz);
Tijelo i dah
Tehnika pokreta prsnim tijelom nadopunjuje ruke i noge, što rezultira savršenom sinkronicitetom:
- U početnom položaju tijelo se izvlači u liniju, ruke su usmjerene prema naprijed, dolazi do proklizavanja;
- Tijekom udarca prema van, plivač uroni lice u vodu i izdahne;
- Noge se pripremaju za guranje usred unutrašnjeg poteza;
- Glava u to vrijeme izranja, sportaš uzima dah;
- Tijekom faze povratka gornjeg ekstremiteta noge guraju;
- Zatim se na nekoliko trenutaka tijelo vrati u prvobitni položaj.
Udahnite na usta, izdahnite u vodu kroz nos. Da bi poboljšali brzinske performanse, neki sportaši nauče disati nakon 1 ili 2 ciklusa.
Ne preporučujemo ispuštanje trenutka potapanjem lica u vodu. Ako stalno držite glavu iznad površine, mišići vrata i kralježnice uvelike su preopterećeni. U takvim uvjetima teško je putovati na velike udaljenosti, a to je štetno za kralješke.
Brzinu prsnog kretanja možete povećati povećavanjem brzine ciklusa u minuti. Na primjer, iskusni sportaši sposobni su do 60 udaraca u 60 sekundi. Za usporedbu, plivači amateri rade samo 40.
Kako napraviti zaokret?
Prema pravilima plivanja prsno, sportaš prilikom okretanja mora dodirivati bočnu stranu bazena objema rukama. To se najčešće radi u fazi povratka rukama ili pri klizanju naprijed.
- Nakon dodira ruke su savijene u laktu, a sportaš dolazi u uspravan položaj;
- Zatim skine jednu ruku sa strane i odnese je naprijed pod vodu, istovremeno započinjući zavoj;
- Drugi sustiže prvi iznad površine vode i obojica tonu u dovršenom položaju;
- U to vrijeme noge snažno guraju zid zida bazena i tijelo počinje kliziti naprijed pod vodom. Ovisi o tome koliko je težak odboj bio težak, nadoknađuje li plivač gubitak u brzini zbog okreta;
- Nakon klizanja, sportaš snažno udara, šireći ruke do samih bokova, a zatim izvlačeći ruke naprijed i gurajući nogama. Dalje se izlazi na površinu i započinje novi ciklus pokreta.
Ne preporučuje se zavoj prilikom plivanja prsno premještanjem salta, jer se to vježba u puzanju na prsima. Zbog specifičnosti pokreta, u ovom je stilu ova tehnika inferiorna u brzini od bočnog okreta.
Pogreške raščlanjivanja
Tehnika plivanja prsno, kao što smo gore spomenuli, prilično je složena. Početnici često čine uobičajene pogreške:
- U trenutku udara prema van, ruke su predaleko raširene i dovedene iza leđa. Oni bi obično trebali činiti ravnu crtu;
- Ruke su zatvorene u području tiska, a ne u prsnim mišićima;
- Odmaknite vodu rubom, a ne cijelom ravninom dlanova;
- Ne dopustite da tijelo klizi nakon vraćanja ruku, odmah započinjući novi ciklus;
- Ne uranjajte glavu u vodu;
- Prije guranja nogama, koljena su raširena. Uobičajeno, trebali bi biti zatvoreni;
- Ne kreću se sinkrono.
Pa, rekli smo vam kako izgleda prsno, objasnili tehniku stila. Početnicima preporučujemo da ne skaču ravno u vodu, već prvo vježbaju na klupi. Tako ćete postati svjesni koordinacije pokreta, naučiti kako sinkronizirati ruke i noge. Jedna od prednosti ove tehnike je ta što je dovoljno jednom shvatiti suštinu manipulacija i odmah možete pravilno plivati. To je poput bicikla - jednom uhvatite ravnotežu i nikada više nećete pasti.
Naš je članak došao do kraja. Sa svoje strane objasnili smo kako pravilno prsno plivati u bazenu. Pa, onda - usavršite svoju tehniku, povećajte izdržljivost, povećajte brzinu. Uspješan trening!