Razgovarajmo o tome kako odabrati kapu za kupanje u bazenu, jer bez ovog atributa nije dopušteno plivati u bilo kojem sportskom kompleksu. Čini se da je to samo dodatak, ali jeste li znali da ima puno sorti? Uz to, sportaš bi trebao znati kako odrediti veličinu plivačke kape, kako je staviti i kako se brinuti za nju.
O svemu tome, kao i o tome koje su kape za plivanje bolje odabrati, razgovarat ćemo u ovom članku. Prvo, saznajmo zašto je ova glava uopće potrebna.
Zašto vam treba kapa u bazenu?
Prije svega, ovo je službeni zahtjev bilo kojeg javnog bazena:
- Kako bi održavali higijenu i održavali čistoću, svi posjetitelji moraju nositi kapu. Kosa će s vremenom začepiti filtere za čišćenje, što će rezultirati skupim popravcima sustava;
- Nošenje dodatka znak je poštovanja prema osoblju i ostalim posjetiteljima bazena. Obično kosa kod svih ljudi opada svaki dan i bez obzira koliko su čvrsto vezane u punđu, svejedno mogu završiti u vodi. Možete li zamisliti kako je "lijepo" povremeno uhvatiti nečiju vegetaciju u bazenu?
Postoji još jedna strana koja se tiče upotrebe kapice za samog plivača:
- Dodatak štiti kosu od štetnih učinaka klora i drugih tvari koje dezinficiraju vodu;
- Daje udobnost i udobnost, što će vlasnici duge kose zasigurno cijeniti. Sigurno je učvršćen unutar pokrivala za glavu, ne pada na lice tijekom okreta ili prilikom plivanja u bazenu pod vodom;
- Kapa posredno štiti uši od prodiranja vode. Slažete se, ovo je izuzetno neugodno, često bolno, a ako voda u bazenu nije najčišća, također je štetna;
- Ako plivač vježba dugo plivanje na otvorenoj vodi, izuzetno mu je važno održavati ravnotežu topline u području glave koje, za razliku od tijela, nije uvijek uronjeno u more. Debela kapa je od velike pomoći u ovom problemu;
- Profesionalni sportaši odabiru kapu iz razloga brzine. Uglađeni dodatak poboljšava pojednostavljivanje, što igra važnu ulogu u ovom zadatku. Sportaš koji je završio drugi uvidjet će važnost ovih naizgled oskudnih trenutaka prednosti kao nijedan drugi.
Pa, nadamo se da smo vas uvjerili, onda, pokušajmo utvrditi koje se kape za plivanje smatraju najboljima kako bismo odabrali baš ovu.
Vrste
Da biste pravilno odabrali šešir za plivanje u bazenu, morate se upoznati s njegovim sortama. Ukupno postoje 4 opće skupine:
- Tekstil;
Izrađene su od poliestera koji se dobro proteže i lijepo leži na kosi. Čvrsto drže kosu i ne vrše veliki pritisak na glavu. Usput, s takvim proizvodom najmanje je problema prilikom stavljanja - čak i dijete se može nositi bez pomoći odrasle osobe. Međutim, postoje mnogi nedostaci ovog šešira, zbog kojih ima nisku cijenu. Prvo, ne obavlja zaštitne funkcije, a kosa ispod njega će se smočiti. Drugo, brzo se proteže i gubi oblik. Treće, kada skače ili naglo zaranja u bazen, takav šešir može jednostavno odletjeti s glave.
- Silikon;
Da biste odabrali pravu kapicu za plivanje, morate uvažiti i prednosti i nedostatke gumene opreme. Silikonski materijal se dobro proteže, čvrsto drži krunicu, štiti uši od vode i daje željeno usmjeravanje. Međutim, ne preporučamo odabir takve kapa za plivanje za dijete - teško ga je navući, može povući kosu ili jako pritisnuti glavu, uzrokujući nelagodu.
- Lateks;
Ovo je najžalosnija opcija koju možete odabrati za bazen. Izvana je poklopac vrlo sličan silikonskom, ali je ipak drugačiji materijal. Lošije se proteže, može se slomiti. Snažno se lijepi za kosu i uzrokuje alergije kod osoba s osjetljivom kožom. Njegov jedini plus je niska cijena, čak i jeftinija od tekstilne.
- Kombinirano.
Idealna je za rekreativne plivače. Kapa je dvoslojna - silikon izvana, krpa iznutra. Zahvaljujući tome, štiti kosu od vode i ugodno leži na glavi. Lako se stavlja i ne vrši prevelik pritisak na krunu. Međutim, zbog nedostatka gustoće, to je gore nego što jednostavni silikon štiti uši od vode. Usput, njegov je trošak najveći.
Kako odabrati?
Odgovarajući na pitanje koja je kapa za plivanje bolja za dijete, preporučit ćemo silikonsku ili kombiniranu. Važno je odabrati potonje točno po veličini, u ovom će slučaju zaštititi uši ne lošije od potpuno gume.
Profesionalni plivači trebali bi odabrati silikonski šešir - sportaši ga definitivno znaju pravilno staviti i zato im neće stvarati nelagodu.
Za vodeni aerobik u bazenu možete odabrati i tekstilnu kapu, njegova svojstva za kondiciju u vodi su sasvim dovoljna.
Na popisu odgovora na pitanje koji je šešir za plivanje nećemo spominjati model lateksa. Nazovimo to "prošlim stoljećem" i sigurno ga zaboravimo. Da, ovo nećete naći nigdje drugdje.
Mnoge modne djevojke zanima kakva kapa za plivanje odabrati za dugu kosu. Kosa bilo koje duljine i volumena obično se može staviti unutar običnog šešira. Međutim, neke marke nude posebne modele s dužim stražnjim dijelom. Nisu najudobniji za plivanje i neće dati željeno usmjeravanje. Ali u bazenu ćete definitivno izgledati najmodernije.
Kako odabrati veličinu?
Sada razgovarajmo o tome kako odabrati pravu veličinu kapice za plivanje. Ova je točka vrlo važna u smislu udobnosti, zaštite i lakoće nošenja.
Kao takvi, šeširi za bazene nemaju dimenzijsku mrežu - mogu biti ili veliki ili mali. Sukladno tome, prikladnije je djetetu staviti malu kapu za plivanje, a odrasloj osobi - veliku.
Odrasla osoba s fiziološki malom glavom može odabrati i dječji šešir. Najvažnije je paziti da ne pritisne prejako. Preporučujemo da modele različitih proizvođača proučite direktno u trgovini, neki od njih ponekad imaju 0,5-1 cm više kapa od drugih.
Imajte na umu da ako odrasla osoba može slučajno odabrati dodatnu opremu, da bi se pravilno odabrala kapa za plivanje za dijete, mora se isprobati!
Kako ga staviti?
Dakle, idete na bazen: uspjeli ste odabrati sportski kupaći kostim ili kupaće gaće, kapu, pripremiti šampon, ručnik. Stigli ste u sportski kompleks, dobili ključeve svlačionice. Presvukli smo se i izvadili šešir. Ovdje se postavlja logično pitanje - kako ga staviti? Postoji standardni algoritam koji će vam omogućiti da se brzo i bez muke nosite sa zadatkom. Nadamo se da ste pažljivo pročitali odjeljak o tome koja je kapa najbolja za kupanje u bazenu i kupili silikonsku ili kombiniranu kapu.
- Povucite dodatak između otvorenih dlanova;
- Rastegnuto pokrivalo za glavu stavite na glavu, krećući se od čela do zatiljka;
- Ako je straga hrpa, pobrinite se da je šešir "proguta";
- Izvucite ruke, uvucite raspuštenu kosu, čvrsto povucite strane preko ušiju.
Dodatak nema izraženu prednju i stražnju stranu - nosi se s obje strane. Možete odabrati drugi način odijevanja, ako ste zainteresirani - kliknite vezu.
Pa, rekli smo vam kako saznati veličinu plivačke kape. Sada znate koje sorte postoje i koje su njihove prednosti i nedostaci. Na kraju, nekoliko redaka o njezi i čišćenju. Dodatak nije potrebno prati ili prati prahom ili sapunom. Dobro isprati pod čistom tekućom vodom. Ne preporučuje se sušenje na baterijama ili na otvorenom suncu - puknut će ili izgubiti oblik. Prosječni životni vijek uobičajenog silikonskog ili kombiniranog poklopca je 2-3 godine uz intenzivnu upotrebu. Ako niste česti posjetitelji bazena, proizvod će vam služiti dugi niz godina.