Danas je međunarodna organizacija civilne obrane, u daljnjem tekstu ICDO, prepoznata kao međuvladina organizacija čija je glavna specijalizacija provođenje niza aktivnosti civilne obrane i osiguravanje zaštite stanovništva na najvišoj međunarodnoj razini.
Sastav i zadaci međunarodne organizacije civilne obrane
Trenutno su članice ove trenutne Organizacije države sudionice, promatrači, pridruženi članovi ICDO-a.
Glavni ciljevi i radni zadaci ove organizacije su:
- Zastupljenost nacionalnih aktivnih službi civilne obrane na međunarodnoj visokoj razini.
- Stvaranje struktura za učinkovitu zaštitu živog stanovništva u različitim zemljama.
- Razvoj posebnih programa obuke za učinkovite usluge zaštite.
- Sudjelujući u raspodjeli humanitarne pomoći koja je potrebna stanovništvu.
- Razmjena različitih problematičnih pitanja između država.
Tko je osnivač međunarodne organizacije civilne obrane?
Izravni osnivač organizacije 1932. bio je francuski general medicinske službe Georges Saint-Paul, koji je stvorio udrugu nazvanu Ženevske zone, koja je kasnije postala ICDO. Takve zone značile su neutralna mjesta na kojima se nisu odvijala neprijateljstva. Na takvim su mjestima sklonište imale žene, mala djeca i starije osobe.
Trenutno je vrhovno tijelo međunarodne organizacije civilne obrane Generalna skupština koja se sastoji od delegata iz različitih država. Sastaje se na sjednicama jednom u dvogodišnjem razdoblju i, ako je potrebno, najavljuje skup za posebna zasjedanja sazvana na zahtjev država sudionica. Na svakom održanom zasjedanju vrši se odabir zemlje u kojoj će se održati sljedeća zbirka.
Povelja međunarodne organizacije civilne obrane odobrena je davne 1966. godine. Omogućila je ICDO-u da postane upravo međuvladina organizacija. Tako važan dokument zapravo je međunarodna konvencija i sadrži glavne zadaće Organizacije.
ICDO aktivnosti
Jedan od najvažnijih smjerova aktivnosti koje je provodio ICDO bilo je širenje stečenog iskustva i stečenog znanja o pitanjima koja se razmatraju u civilnoj obrani i izvanrednim situacijama. Ova organizacija također se bavi obukom osoblja na postojećim područjima, pruža tehničku pomoć potrebnu za organizaciju i daljnje poboljšanje različitih sustava za sprečavanje hitnih slučajeva i osiguravanje učinkovite zaštite rezidentnog stanovništva. Visoko kvalificirani stručnjaci obučeni su u GO centrima za obuku koji se nalaze u Švicarskoj.
Za učinkovito širenje nagomilanog iskustva u civilnoj obrani, glavni centar za vođenje evidencije ICDO-a izdaje poseban časopis "Civilna zaštita", objavljen na 4 jezika. Dokumentarni centar i jedinstvena knjižnica ICDO sadrže velik broj proizvedenih dokumenata, knjiga i zanimljivih časopisa, uključujući korištene audio i video materijale.
Rusija se pridružila međunarodnoj organizaciji civilne obrane 1993. godine i počela stjecati iskustvo i osnovna znanja u civilnoj obrani i izvanrednim situacijama. U budućnosti naša zemlja planira zauzeti mjesto u vodstvu ICDO-a, što će pružiti priliku za još učinkovitije sudjelovanje u aktivnostima takve organizacije. Danas organizacijom i aktivnostima vođenja civilne obrane u Ruskoj Federaciji upravlja Ministarstvo za izvanredne situacije, koje djeluje zajedno s ostatkom spasilačkih službi u zemlji.
Pravila za svrstavanje različitih organizacija u kategorije civilne obrane
Organizacije koje su kategorizirane prema civilnoj obrani su sljedeće:
- Organizacije s važnom obranom, ali i ekonomskom važnošću.
- Organizacije koje djeluju s mobilizacijskim zgradama.
- Potencijalno opasne organizacije u miru i na početku vojnog sukoba.
- Organizacije s jedinstvenim kulturno-povijesnim znamenitostima.
Za organizacije se mogu uspostaviti sljedeće kategorije civilne obrane:
- posebno važna kategorija;
- prva kategorija;
- druga kategorija.
Raspored organizacija u različite kategorije civilne obrane provode postojeće izvršne vlasti, razne državne korporacije i tvrtke, ruske izvršne vlasti u strogom skladu s korištenim pokazateljima, koje uspostavlja Ministarstvo za hitne slučajeve Rusije obveznim dogovorom s najavljenim institucijama od interesa.
Kategorija civilne obrane može se postaviti za organizaciju prema najvišem pokazatelju njezinih zasebnih pododjela, bez obzira na njezino mjesto.
Pojašnjenje popisa organizacija koje pripadaju kategorijama civilne obrane provodi se po potrebi najmanje jednom u 5 godina.
Povijest civilne obrane u Rusiji
Kod nas je uspostavljena povijest važnog sustava civilne obrane započela 1932. godine. Tog dalekog dana organizirana je protuzračna obrana, koja je sastavni dio sadašnjeg sustava PZO-a. Vlada je 1993. izdala sljedeću naredbu: Ministarstvo za izvanredne situacije Rusije trebalo bi biti zastupljeno u ICDO-u Ruske Federacije, koje se bavi općim učinkovitim upravljanjem civilnom obranom i izvanrednim situacijama i djeluje zajedno s ostatkom spasilačkih službi u zemlji.
Glavni cilj uzajamno korisne suradnje s trenutnim ICDO-om bilo je sveobuhvatno učinkovito jačanje kapaciteta civilne obrane i djelotvorna zaštita živog stanovništva radi poboljšanja pripreme za hitne slučajeve različite prirode, humanitarna podrška mnogim zemljama kojima je potreban razvoj struktura na području osiguranja zaštite građana. Rezultat interakcije bilo je uvođenje najnovijih metoda na polju osiguravanja učinkovite zaštite stanovništva i ogromnih teritorija od hitnih slučajeva, proces poboljšanja razvijenih metoda i različitih standarda koji se koriste u osposobljavanju stručnjaka za rad u spasilačkim službama, razmjena stečenog iskustva, značajno jačanje suradnje na polju ranog upozoravanja i eliminiranje tekućih katastrofa i katastrofa velikih razmjera različite prirode.
Skupština je 2016. godine potpisala uredbu o interakciji na polju razmjene informacija između ruskog Ministarstva za hitne slučajeve i ICDO. Istodobno je postignut niz važnih sporazuma oko razvoja daljnjeg partnerstva, daljnjeg općeg razvoja planirane inicijative koja se odnosi na organizaciju međunarodne mreže posebnih kriznih centara.
U provedbi takve inicijative provedena je sveobuhvatna visokokvalitetna modernizacija korištenog softvera instaliranog u ICDO centru za nadzor i koordinaciju. Uključuje instalaciju i daljnji razvoj jedinstvenog geografskog informacijskog sustava za obavljanje analiza i učinkovito modeliranje potencijalnih izvanrednih situacija, uključujući važne podatke dobivene praćenjem svemira.
Kao rezultat opsežnih mjera, MCMK ICDO postao je platforma stvorena za rješavanje različitih problema u borbi protiv prirodnih katastrofa. Također prati, predviđa, modelira potencijalne hitne slučajeve, pruža savjet za koordinaciju najvažnijih upravljačkih odluka na temelju analize dobivenih podataka.
Struktura civilne obrane u poduzeću
Čelnik poduzeća odgovoran je za raspoloživost snaga i resursa koji će zasigurno biti potrebni za spašavanje ljudi ili uklanjanje posljedica koje su se dogodile. Za više informacija o tome tko je odgovoran za civilnu obranu u tvrtki, slijedite vezu.
Stožer civilne obrane nužno je organiziran uz imenovanje načelnika koji će voditi kontinuiranu obuku, uspostavljati upozorenja i razvijati nadolazeće planove. Zaposlenici su obučeni za GO pod njegovim vodstvom. Također drži pod nadzorom plan svih predstojećih događaja u različitim hitnim slučajevima.
Organizacija civilne obrane trenutno se sastoji od sljedećih zadataka:
- Poduzete mjere gašenja požara.
- Priprema kvalificiranih zaposlenika za civilnu obranu.
- Organizacija jasne i brze evakuacije.
- Izrada djelotvornog plana za brzu provedbu kompetentnih radnji u izvanrednim situacijama.
Sljedeći će članak detaljno razmotriti primjer naredbe za organizaciju civilne obrane.