Vijetnam i Tajland smatraju se domovinom žitarica. Odatle se prije oko 6 tisuća godina riža proširila po Aziji i Indiji, a zatim došla u Europu. Čim se bijela riža u drevna vremena nije nazivala: "dar bogova", "ljekovito zrno", "bijelo zlato". Hipokrat je za drevne Olimpijce pripremao hranjivu smjesu od riže i meda, Neron je rižu smatrao lijekom za sve bolesti, a istočni trgovci obogatili su se izvozom žitarica.
Riža je postala dio kulture mnogih naroda i ostaje najpopularnija hrana na planeti. Danas ćemo razgovarati o svojstvima žitarica, razgovarati o prednostima i šteti za tijelo.
Vrste riže
Na svijetu postoji 20 vrsta riže, a kako bismo odgovorili na korisnije pitanje, žitarice ćemo procijeniti prema brojnim kriterijima:
- Oblik i veličina... Dugozrno, srednje, okruglo zrno - to su natpisi koje vidimo na pakiranjima riže u supermarketu. Najduža zrna dosežu 8 milimetara, a veličina okruglog ne prelazi pet.
- Način obrade. Nepolirano, brušeno, na pari. Smeđa (smeđa ili neprerađena riža) zrna su u ljusci. Kućište se uklanja mljevenjem i dobiva se bijela riža. Na pari se priprema od smeđe, uz obradu pare žitarica dobiva se prozirna žitarica zlatne boje koja se polira.
- Boja. Riža je bijela, smeđa, žuta, crvena, pa čak i crna.
Nećemo se zadržavati na opisu sorti riže, podsjetit ćemo samo na imena najpopularnijih: basmati, arborio, akvatika, jasmin, kamolino, devzira, valencija... Svako ime krije zanimljivu povijest proizvoda, njegove značajke i mogućnosti za upotrebu u kuhanju i medicini. Ali mi ćemo vam reći o svojstvima bijele riže, njezinom sastavu i karakteristikama.
Sastav bijele riže
Ako pojedete 100 grama kuhane bijele riže, dobit ćete trećinu dnevnog unosa ugljikohidrata. Što se tiče sadržaja složenih ugljikohidrata, ova žitarica ima malo konkurenata: 100 g sadrži gotovo 79% ugljikohidratnih spojeva.
Sadržaj kalorija, BJU, vitamini
Razmotrimo i sadržaj kalorija u riži: u suhom proizvodu - od 300 do 370 kcal (ovisno o sorti). Ali nas kao potrošače zanima već prerađeni proizvod, a ovdje su pokazatelji sljedeći: u 100 g kuhanih žitarica od 100 do 120 kcal.
Svatko tko nadgleda svoju prehranu i kontrolira BJU trebat će informacije:
Nutritivna vrijednost kuhane bijele riže (100g) | |
Sadržaj kalorija | 110-120 kcal |
Protein | 2,2 g |
Masti | 0,5 g |
Ugljikohidrati | 25 g |
Što se tiče kemijskog sastava žitarica, to neće razočarati pristaše zdrave prehrane: fosfor, kalij, magnezij, klor, željezo, jod, selen - ovo nije cjelovit popis elemenata.
Riža je bogata vitaminima, sadrži:
- kompleks B, koji pomaže živčanom sustavu;
- vitamin E, snažni antioksidans i aktivator sinteze proteina u tijelu;
- vitamin PP ili niacin koji obnavlja metabolizam lipida.
Važno je znati: žitarica ne sadrži gluten (biljni protein). Stoga je riža prikladna za djecu i odrasle s alergijskim reakcijama.
Popis vitamina i elemenata u sastavu daje općenito razumijevanje blagodati proizvoda: fosfor aktivira mentalnu aktivnost, željezo i kalij pozitivno utječu na rad kardiovaskularnog sustava, vitamin E pomaže ubrzavanju metaboličkih procesa itd. O blagotvornim svojstvima i ograničenjima reći ćemo vam kasnije.
Pažnja! Kada se pretvori iz smeđe riže, bijela polirana riža gubi do 85% hranjivih sastojaka: vitamina, vlakana, mikroelemenata. Vrijednost žitarica posebno snažno pada zbog gubitka vitamina topivih u mastima (A, E).
Riža na dijabetičkom jelovniku
Posebno se napominje uključivanje riže u prehranu dijabetičara. Proizvod ima relativno visok glikemijski indeks (70). Uz to, postupak probave riže, zbog svoje sposobnosti upijanja tekućine, usporava proces probave. Stručnjaci preporučuju pacijentima s dijabetesom da ograniče konzumaciju polirane bijele riže. Najbolja opcija bila bi dodati malu količinu ove žitarice jelima od povrća ili salatama ili je u potpunosti zamijeniti smeđim parenim žitaricama.
Ali postoje iznimke: na primjer, nepolirane sorte riže dugog zrna basmati sadrži oko 50 jedinica GI i ne uzrokuje oštru promjenu razine glukoze. Ova vrsta može se štedljivo koristiti za hranu bez zdravstvenih problema.
Blagodati bijele riže
Ritam modernog života i promijenjeno tržište hrane prisiljavaju nas da pažljivije biramo sastojke za svoj jelovnik. Stalo nam je do zdravlja najmilijih, želimo održati tjelesnu formu, smanjiti rizike od srčanih napada kojima su mladi danas izloženi. U tom kontekstu razmotrite upotrebu bijele polirane riže.
Za mršavljenje
Koliko je bijela riža učinkovita za mršavljenje? Napomenimo glavne čimbenike koji daju pravo na uključivanje riže u prehranu onih koji mršave: složeni ugljikohidrati brzo zasićuju, a nizak udio kalorija pomaže u održavanju kondicije.
Sjećamo se da 100 g kuhane riže sadrži samo oko 120 kcal. Sastavljajući jelovnik sa sadržajem kalorija u rasponu od 1200 do 1800 kcal, u njega možete uključiti prilog od riže ili povrtni pilaf (150-200 g). No, konačni sadržaj kalorija u jelima ovisi o načinu kuhanja i svim ostalim komponentama. Primjerice, prženi svinjski kotlet s kuhanom rižom neće vam pomoći da smršavite. Stručnjaci preporučuju sastavljanje prehrambenih programa odabirom jednostavnih i zdravih načina obrade hrane: pečenje, kuhanje, kuhanje na pari.
Važno! Prilikom pripreme žitarica (mljevenje i uklanjanje korisnih ljuski), bijela riža gubi biološki aktivne tvari koje su posebno vrijedne u sportskoj prehrani. Zapravo se pretvara u komad škroba. A da biste smanjili težinu, bolje ju je zamijeniti korisnijim vrstama žitarica - smeđom ili crnom rižom.
Riža se nalazi u nekoliko popularnih dijeta. Međutim, imajte na umu da mono dijeta ima ograničenja i ne preporučuje se svima. Dijetalni program zasnovan samo na kuhanoj riži imat će brz učinak, ali može biti kratkotrajan.
Gubitak kilograma s bijelom rižom nije zbog njegovih korisnih svojstava, već zbog grubog ograničenja drugih tvari u prehrani: masti, bjelančevina, vitamina. Od takvih pokusa treba odustati zbog bilo kakvih kršenja gastrointestinalnog trakta, uz povećani fizički napor. Za zdrave ljude dani "riže" natašte i uključivanje pravilno kuhane bijele riže donijet će blagodati i vidljive učinke. Pogotovo ako hranu kombinirate s hodanjem, plivanjem, jogom ili fitnesom.
Za prevenciju bolesti srca, živčanog sustava itd.
U 100 g riže nalazi se gotovo 300 mg kalija, što daje razlog da proizvod obratite pažnju na sve koji su osjetljivi na bolesti kardiovaskularnog sustava.
Uz kalij, kalcij i željezo, korisne za rad srca, riža ima i jedinstveno svojstvo: apsorbira višak tekućine i soli, što poboljšava stanje krvnih žila, ispravlja rad bubrega i ublažava edeme.
Vrijedno je istaknuti pozitivan učinak upotrebe riže kod bolesti živčanog sustava: vitamini B, lecitin i triptofan aktiviraju metaboličke procese i jačaju živce.
Dokazane su blagodati riže za prevenciju Alzheimerove bolesti: kombinacija vitamina i aminokiselina održava živčani sustav u dobroj formi, aktivira mentalnu aktivnost i usporava razvoj senilne demencije.
Napominjemo da su ove pogodnosti relativne. Ako je izbor između prženog krumpira na svinjskoj masti i kuhane bijele riže, tada biste trebali odabrati kašu. U svim ostalim slučajevima koristi od jedenja kuhane riže, smeđe ili crne, bit će mnogo veće!
Za probavni trakt
U slučaju želučanih problema, vrijedi dodati prehrani sluzave žitarice. Jedna od njih je riža. Kuhana ljepljiva riža korisna je za ljude s gastritisom ili čirima: kaša će stvoriti meku ljusku na zidovima jednjaka, zaštititi ih od iritacije.
U slučaju trovanja, probavne smetnje (uključujući zarazne bolesti), prehrana rižom pomoći će brzo normaliziranju stolice, čišćenju tijela od toksina i vraćanju crijevne mikroflore.
Šalica kuhane riže s pečenom ribom ili nemasnim mesom neće biti samo cjelovit obrok, već će vam pomoći i u čišćenju crijeva. Ali upamtite pravila za pripremu proizvoda, pokušajte pravilno kombinirati sastojke u svojim jelima i ne prejedati se.
Šteta bijele riže i kontraindikacije za konzumaciju
Zajedno s blagodatima, bijela ulaštena riža može donijeti štetu tijelu. Razmotrite slučajeve u kojima biste se trebali suzdržati od jedenja žitarica:
- Pretilost. Za pacijente s visokim stupnjem pretilosti prehranu sastavljaju stručnjaci. Samousmjereni pokušaji smanjenja kilograma rižom dijetom mogu dovesti do ozbiljne hormonalne neravnoteže, izmijeniti stolicu i pogoršati problem. Iz tog razloga, bijelo mljevena riža uključuje se u prehranu pretilih bolesnika samo u dozama koje preporučuje liječnik.
- Gastrointestinalni problemi... Zatvor se ne može izliječiti rižom. Naprotiv, sposobnost proizvoda da apsorbira vlagu dovest će do dodatnih problema.
- Ateroskleroza i bolesti bubrega... Pretjerana konzumacija riže dovodi do stvaranja bubrežnih kamenaca i začepljenja krvnih žila. Stoga, u slučaju problema s bubrezima i krvnim žilama, vrijedi ograničiti upotrebu visokokalorične polirane riže, smanjiti količinu porcija i s jelovnika isključiti masni pilaf, paelle, priloge s prženim umacima.
Zaključak
Da rezimiramo, bijela riža je zdravija od krumpira prženog na svinjskoj masti. Rijetko izaziva alergije i dobar je kod proljeva. Međutim, po svom sastavu to je obični škrob s minimalnom količinom vitamina i mikroelemenata. Gubitak kilograma na dijetalnoj prehrani s rižom traumatično je za tijelo i dovodi do nedostatka vitamina i elemenata u tragovima. Ako dulje vrijeme odabirete žitarice za zdravu prehranu, dajte prednost kuhanoj na pari, smeđoj ili crnoj riži. Sadrže sporije ugljikohidrate i znatno su zdraviji.