Koralji su vapnenačke naslage koje nastaju od beskičmenjaka, višećelijskih živih organizama u morskim vodama. Sadrže kalcij u visokim koncentracijama. Kao što znate, element igra nekoliko važnih funkcija za tijelo - podupire strukturu mišićno-koštanog sustava i zuba, dio je hormona i enzima i smanjuje mišićne stanice.
Koraljni kalcij poznat je već dugo. Tradicija korištenja dodatka potječe iz Japana, a 1991. godine poduzetnik Ericsson otkupio je prava za trgovinu suplementima izvan zemlje. Trenutno se proizvodnja sredstava provodi na teritorijima nekoliko zemalja. Glavni dobavljač proizvoda je Nature's Sunshine.
U Rusiji se moda za koraljni kalcij pojavila 2011. godine, što je dodalo članove u klub obožavatelja proizvoda. Sporovi o blagodatima dodatka još uvijek traju, ali postaje očito da dodatak prehrani nema izražen učinak na tijelo, dok njegov trošak varira od 2500 do 3000 rubalja po pakiranju.
Zašto je ljudskom tijelu potreban kalcij?
Kalcij igra važnu ulogu u mnogim životnim procesima. Njegova glavna količina nalazi se u koštanom tkivu i zubima. U mišićno-koštanom sustavu ion je u obliku hidroksiapatita. Veza pruža potporu strukturi koštanog tkiva i daje mu snagu. Osim toga, kostur je glavno skladište tvari. S nedostatkom iona u krvi, stimuliraju se stanice receptora paratireoidnih žlijezda. Kao rezultat, luči se paratiroidni hormon koji uklanja kalcij iz kostiju u krvotok.
Ion je uključen u zgrušavanje krvi. Ovaj je fiziološki proces potreban čovjeku kao obrambena reakcija kao odgovor na krvarenje. Sva manja oštećenja kože i kapilara mogu dovesti do masovnog gubitka krvi i smrti ako se ne dogodi koagulacija. Proces prolazi kroz tri uzastopne faze.
Prva faza obilježena je stvaranjem enzimskog kompleksa. Proces započinje u pozadini oštećenja tkiva - fosfolipoproteini se oslobađaju iz uništenih stanica. Te tvari stupaju u interakciju s elementom i enzimima, što dovodi do aktivacije protrombina koji prelazi u trombin - drugu fazu. Posljednju fazu koagulacije krvi karakterizira pretvorba fibrinogena u fibrin pomoću kalcija. Ova reakcija uzrokuje stvaranje zamršenih niti vezivnog tkiva - fiziološkog tromba koji mehanički zaustavlja krvarenje i ne dopušta ulazak patogena u tijelo kroz oštećeno mjesto tkiva.
Mišićna kontrakcija nastaje kao rezultat promjene električnog naboja staničnih membrana. Proces se provodi pomicanjem iona. Tijekom promjene naboja oslobađa se velika količina kalcija koji regulira interakciju molekula ATP energije s miofibrilima. Promjena koncentracije iona dovodi do različitih patologija kontrakcije mišića.
Kad zarazni agent uđe u tijelo, aktiviraju se imunokompetentne stanice. Aktivirani su humoralni i stanični obrambeni mehanizmi. Makrofagi provode fagocitozu patogenog mikroorganizma, odnosno njegovo hvatanje i obradu. Spoj pojačava aktivnost ovog postupka. Dakle, ion je uključen u stvaranje odgovarajućeg imunološkog odgovora u tijelu.
Kalcij aktivira enzim alfa-amilaze. Spoj proizvode stanice gušterače i dio je soka gušterače. Amilaza je uključena u proces probave - razgrađuje složene ugljikohidrate.
Mineral je uključen u mnoge metaboličke procese, jer je dvovalentni ion koenzim u nekim metaboličkim reakcijama.
Rad svih unutarnjih organa regulira živčani sustav kretanjem nastalih impulsa. Signal se prenosi s jednog neurona na drugi pomoću sinapsi - specifičnih veza procesa dviju stanica. Proces se provodi putem kalcijevih iona koji su uključeni u ponovno punjenje membrana, kao i posrednici.
Tvrdnje o koraljnom kalcijumu i njihova izloženost
Dakle, što je poznato o koraljnom kalciju i da li on zapravo nadoknađuje ovaj neophodni hranjivi sastojak? Proizvođači navode nekoliko svojstava ovog japanskog čudotvornog lijeka koja pružaju učinkovitost, a također im daju svoja objašnjenja, koja mi konačno opovrgavamo.
Poboljšanje apsorpcije kalcija
Aditiv sadrži kalcij u obliku iona. Odnosno, spoj ima pozitivan naboj. Ovaj oblik omogućuje postizanje stopostotne probavljivosti u tankom crijevu, jer se tjelesni resursi ne troše na pretvaranje elementa u ionski oblik.
Kalcij je kemijski element koji pripada metalima. Kao jednostavna tvar, izuzetno je rijetka, dok, pripadajući zemnoalkalijskoj skupini, lako se zapali u dodiru s kisikom u zraku. Većina spoja je u obliku soli, s tim da je element pozitivno nabijen. Dakle, probavljivi oblik tvari ulazi u tijelo s hranom.
Utjecaj na kiselinsko-bazne parametre krvi i limfe
Kada se dodatak prehrani razrijedi u vodi, tekućina poprima alkalna svojstva. Smanjenje kiselosti u tijelu povoljno utječe na stanje krvi i limfe, a također pospješuje apsorpciju kalcija u velikim količinama.
Tjelesne tekućine imaju kiselinsko-bazna svojstva. Ova značajka određuje djelovanje različitih enzima, aktivnost stanica i metaboličke procese. PH krvi i drugih tjelesnih tekućina stalna je vrijednost kojom upravlja velik broj enzima i hormona. Svako odstupanje dovodi do poremećaja unutarnjih organa. Dakle, alkalna otopina dobivena tijekom otapanja koraljnog kalcija u vodi ni na koji način neće utjecati na kiselinsko-bazne parametre krvi i limfe.
Svojstva koraljnog kalcija tvrde proizvođači
Podmlađivanje tijela
Voda pokazuje izražena redukcijska ili oksidacijska svojstva, ovisno o otopljenim tvarima. Ti znakovi utječu na to održava li tekućina zdravlje i pomlađuje li tijelo ili, obrnuto, ubrzava proces starenja. Voda koja ima redukcijska svojstva blagotvorno djeluje na ljudsko stanje, dok je oksidacijska voda štetna. Kad se koraljni kalcij otopi, dolazi do ionizacije. Voda stječe regenerativna svojstva zbog pozitivnog naboja, što znači da pomlađuje tijelo.
Trenutno nema znanstvenih dokaza za hipotezu da regenerativna voda zaustavlja starenje tijela. Uz to, naboj određuju tvari otopljene u njemu. Stoga je teza o anti-age svojstvima koraljnog kalcija mit.
Studije mikroskopije tamnog polja i ORP-metara
Proizvodi su testirani mikroskopijom tamnog polja i ORP-metrima, pokazujući kvalitativni sastav koraljnog kalcija i njegovu učinkovitost.
ORP mjerač mjeri pH tekućine. Određivanje kiselosti vode ne daje značajnije rezultate o korisnim svojstvima aditiva otopljenog u njoj. Tamnopoljska mikroskopija koristi se, u pravilu, u dijagnozi zaraznih bolesti, stoga studija nema nikakve veze s dodacima prehrani.
Neutralizacija prethodnih "sjećanja" na vodu
Dugogodišnja ispitivanja dokazala su sposobnost vode da pamti informacije, otopljene tvari, njihov sastav, svojstva i strukturu. Tekućina očišćena od nečistoće uz pomoć filtra ima negativan učinak na ljudsko tijelo zbog "fenomena pamćenja". Međutim, otapanje dodatka prehrani potpuno neutralizira podatke o prethodnim spojevima. Dakle, aditiv pomaže u potpunosti pročistiti vodu i poboljšati njena biološka svojstva.
U tekućem stanju nemoguće je postići promjenu u strukturi vode, stoga nije moguće govoriti o sposobnosti pamćenja svojstava i strukture otopljene tvari.
Obnavljanje kristalnog oblika vode
Voda je u tekućem kristalnom stanju. Kad se zaprlja, normalna struktura molekula se raspada. Koraljni kalcij vraća oštećeni kristalni oblik.
Tekuće stanje vode nema nikakve veze s kristalom.
Dakle, koraljni kalcij ne zadovoljava svojstva koja su izjavili proizvođači, a njegova učinkovitost nije potvrđena.
Koraljni kalcij u sportu
Za sportaše je posebno važno održavati normalnu koncentraciju kalcija, jer je on uključen u kontrakciju mišića. Uz to, redovite naporne tjelesne aktivnosti štetno djeluju na mišićno-koštani sustav, posebno zglobove. Pod utjecajem gravitacije događa se njihovo postupno uništavanje. Tijekom razdoblja sušenja tijela sportaši ograničavaju uporabu mliječnih proizvoda, jer sadrže veliku količinu masti, što može dovesti do stvaranja nedostatka.
Koraljni kalcij nije prikladan za nadoknađivanje nedostatka tvari, jer njegov sastav ima malu bioraspoloživost. Vjeruje se da se mineral najpotpunije asimilira u obliku malata ili citrata. Uz to, lijek treba sadržavati vitamin D, odnosno kolekalciferol, jer povećava apsorpciju elementa.
Kontraindikacije za uporabu koraljnog kalcija
Kontraindikacije za uporabu koraljnog kalcija i drugih lijekova koji sadrže ione su:
- hiperkalcemija;
- kršenje ritma srca različitog podrijetla;
- povećana koncentracija magnezija u krvi;
- ne preporučuje se za uporabu u prvom tromjesečju trudnoće, tijekom dojenja i za djecu mlađu od tri godine.
Korištenje lijekova može dovesti do nuspojava poput mučnine, povraćanja, proljeva, nadimanja. Najčešće se simptomi razvijaju u pozadini predoziranja, stoga biste trebali pročitati upute prije upotrebe proizvoda.
Kako zapravo možete napuniti zalihe kalcija?
Kalcij ulazi u tijelo hranom. Spoj ima nisku bioraspoloživost i neke značajke asimilacije, stoga se često javlja nedostatak iona, popraćen raznim simptomima.
Nutricionisti preporučuju konzumaciju adekvatnih količina hrane bogate spojevima. Uz to, otkriveni nedostatak iona, postmenopauza u žena i starost pokazatelji su za profilaktičku uporabu mineralnih kompleksa i prilagodbu prehrane.
Hrana koja sadrži kalcij
Mliječni proizvodi glavni su izvor kalcija. Spojem su najbogatija mlijeko, svježi sir, kiselo vrhnje, kefir, fermentirano pečeno mlijeko, sirevi različitih sorti, maslac.
Za učinkovitu asimilaciju minerala, nutricionisti preporučuju jesti dovoljnu količinu jaja, jetre, ribe i mesa, prednost se daje piletini, puretini, zecu i govedini. Ova hrana sadrži puno vitamina D.
Klinička ispitivanja pokazala su da brojna hrana doprinosi eliminaciji kalcija, stoga se s nedostatkom tvari preporučuje ograničiti upotrebu crnog čaja, alkoholnih pića, kave, jako dimljene i pržene hrane.
Stopa dnevnih potreba
Najveću potrebu za kalcijem imaju djeca. Bebe u dobi od 0-3 mjeseca trebale bi primati 400 mg, do 6 mjeseci - 500 mg, do 1 godine 600 mg, a u adolescenciji se granica povećava na 1000 mg. Nedostatak tvari u djece dovodi do razvoja rahitisa, koji se očituje ne samo u krhkosti i deformaciji koštanog sustava, već iu oštećenjima živčanog sustava i drugih organa. Međutim, danas je patologija izuzetno rijetka.
Da bi se održala normalna koncentracija minerala u tijelu, odrasla osoba treba 800-900 mg tvari s hranom.
Kako se apsorbira kalcij?
Kalcij koji je ušao u tijelo apsorbira se u krv u tankom crijevu putem enterocita pomoću prijenosnika proteina. U tom se slučaju apsorbira samo 50% spoja. Kroz krvotok se tvar prenosi u organe i tkiva. Većina se taloži u kostima u obliku hidroksiapatita, koji osigurava čvrstoću skeleta. Dio se apsorbira kao fosfat. To igra posebnu fiziološku ulogu. U slučaju smanjenja razine kalcija u krvi, učinak oslobođenog paratiroidnog hormona je oslobađanje iona iz koštanog tkiva upravo iz fosfata.
Vitamin D igra važnu ulogu u učinkovitoj asimilaciji elementa. Spoj nastaje u koži pod utjecajem ultraljubičastog zračenja, a dolazi i s nekim prehrambenim proizvodima. Aktivni oblici vitamina, zajedno s paratiroidnim hormonom, reguliraju izmjenu kalcija i fosfora.