Čak i najteža prehrana uključuje upotrebu mliječnih proizvoda, jer je izvor bjelančevina i drugih vrijednih mikroelemenata. No, neki pristaše sušenja namjerno odbijaju mlijeko, tvrdeći da zbog njega ono puno "poplavi". Je li stvarno? Kada mlijeko, svježi sir ili sir mogu pridonijeti zadržavanju vode u tijelu? Shvatimo to.
Pomaže li vam mlijeko da se udebljate?
Pomaknimo se od teme sušenja i prvo se obratimo uobičajenom gubitku kilograma. Je li u redu jesti mliječne proizvode ako samo držite dijetu? Da bismo to učinili, proučit ćemo sastav punomasnog mlijeka sa sadržajem masti 3,2%. Jedna čaša (200 ml) sadrži oko 8 g proteina, 8 g masti i 13 g ugljikohidrata. Energetska vrijednost je približno 150 kcal. Plus gotovo 300 mg kalcija i 100 mg natrija (tj. Soli).
Svatko tko se bavi sportom reći će vam da je ovo gotovo idealan sastav za obnavljanje tijela nakon treninga. Mliječne masti se lako apsorbiraju i ne pridonose nepotrebnom debljanju. Ali mišićna masa sigurno raste.
Sastav ostalih mliječnih proizvoda varira, ali omjer bjelančevina, masti i ugljikohidrata približno je jednak. Stoga, ako mlijeko konzumirate umjereno, izbjegavajući vrhnje, kiselo vrhnje i svježi sir s puno masnoće, tada će se dodavati samo na pravim mjestima.
Paradoks je da što su mliječni proizvodi masniji, to su zdraviji i sigurniji u pogledu debljanja. Britanski znanstvenici David Ludwig i Walter Willet proveli su istraživanje o apsorpciji mlijeka različitog sadržaja masti u ljudi. Primijetili su da ispitanici koji piju obrano mlijeko brže dobivaju na težini. To je zbog činjenice da proizvođač, razrjeđujući svoje proizvode vodom, tamo dodaje šećer kako bi sačuvao okus. Stoga dodatne kalorije. O studiji možete pročitati ovdje. (izvor na engleskom).
Usput! David Ludwig, autor knjige "Jeste li stalno gladni?", Siguran je da je moguće smršavjeti ili zadržati istu težinu na masnoćama. Jer se u potpunosti troše na energiju, ali ugljikohidrati nisu. Uz to, potrebno je manje masti za zasićenje. Znanstvenik čak izdvaja poseban model pretilosti - "inzulin-ugljikohidrat". Više o tome možete pročitati ovdje. (izvor na engleskom) Ispada da Ludwig također vjeruje da je sušenje dobro za tijelo.
Drži li mlijeko vodu?
To je glavno i vječno pitanje koje izaziva mnogo kontroverzi. Pristalice dvaju mišljenja navode razne dokaze koji se ponekad temelje na nerealnim činjenicama. Ali to je prilično jednostavno i, štoviše, sasvim logično. Da, mlijeko može zadržati vodu. Ali postoje dvije okolnosti pod kojima se to događa. I ne mogu se zanemariti.
Intolerancija na laktozu
Povezan je s nedostatkom u tijelu laktaze, enzima koji je neophodan za razgradnju šećera sadržanih u mliječnim proizvodima. Ako se to ne dogodi, laktoza dospijeva u crijeva i veže vodu. U toj se pozadini javlja proljev i tijelo gubi tekućinu, ali nimalo onu koju treba izgubiti za pravilno sušenje. Stoga su rezultat pijenja mlijeka s intolerancijom na laktozu neugodni simptomi (osim proljeva tu je i nadutost, plinovi) plus edemi.
Ako ne podnosite laktozu i odlučite započeti sušenje, stvarno ne biste trebali piti mlijeko. Ali nema potrebe reći da bi to trebali činiti svi ljudi. Da, mlijeko vam je kontraindicirano, ali nekome će donijeti puno koristi. Uključujući i kod sušenja.
S potpunim odbijanjem soli
To je grijeh mnogih sportaša koji se odluče isušiti. Vode se sljedećom logikom: sol zadržava vodu, pa je uopće nećemo koristiti. Štoviše, oni ne samo da ne dodaju sol hrani, već također isključuju sve moguće prehrambene proizvode koji sadrže sol. Ali siromašni ljudi ne znaju da nedostatak soli također zadržava vodu, jer tijelu trebaju kalij i natrij.
Kad osoba prestane konzumirati sol, tijelo je počinje očajnički "tražiti" u svim proizvodima. I pronalazi, čudno, u mlijeku. Dio svježeg sira s udjelom masti od 5%, na primjer, sadrži do 500 mg natrija, koji se ne samo nakuplja u tijelu, već se i zadržava u njemu. Procesi razgradnje i potrošnje soli poremećeni su zbog činjenice da se tijelo boji ponovno ostati bez vrijednog natrija. A zadržavanje soli jednako je zadržavanju vode. Stoga negativni rezultati sušenja.
Da bi mlijeko donosilo samo koristi, a soli sadržane u njemu ravnomjerno se troše i ne zadržavaju vodu, trebate održavati normalnu ravnotežu elektrolita i uopće se ne odricati soli. Moguće ga je umanjiti, ali tijelo ne bi trebalo iskusiti svoj nedostatak, kako ne bi izašlo na kraj.
Slučajni čimbenici
Dano: nema intolerancije na laktozu; niste odbili sol; koristiš mlijeko. Rezultat: i dalje "poplavlja". Pitanje: jeste li sigurni da je to od mliječnih proizvoda? Napokon, voda se može zadržati iz drugih razloga. Recimo da znate osnovne uvjete sušenja i slijedite ih, ali uzimate li u obzir još 3 čimbenika?
- Žene tijekom menstruacije oteknu više nego ostalih dana ciklusa.
- Oticanje može izazvati bolesti srca i bubrega. I u ovom je slučaju beskorisno sušiti.
- Alergije na hranu također mogu uzrokovati disfunkciju i zadržavanje vode.
Sumirati
Ljudsko tijelo je vrlo složen mehanizam u kojem je sve međusobno povezano. I nemoguće je sa sigurnošću reći što je utjecalo na zadržavanje vode, debljanje ili bilo koji drugi proces. Stoga pronađite ravnotežu koja vam odgovara. Posavjetujte se s liječnicima ili iskusnim fitnes instruktorima, koji na svom računu imaju stotine "osušenih" klijenata, odaberite mliječne proizvode sa srednjim udjelom masti i odredite koliko svježeg sira, mlijeka i sira dnevno možete jesti bez posljedica. Da, to može potrajati, eksperimentiranje, snimanje i analiza. Ali da je sve prejednostavno, tada sušenje ne bi izazvalo takvu pomutnju. Napokon, uvijek se lijepo pohvaliti savršenim olakšanjem, dok drugi uzalud pokušavaju to postići.