Funkcije potpore i pokretljivost zglobnog zgloba osiguravaju distalne epifize (završeci) fibule i tibije. Ovaj zglob uzima u obzir udarna opterećenja pri hodanju, trčanju, skakanju, kao i trzajne bočne i uvijajuće momente sile prilikom uravnoteženja kako bi se tijelo održalo u uspravnom položaju. Stoga je prijelom gležnja jedna od najčešćih ozljeda mišićno-koštanog sustava, ne samo među sportašima, već i među običnim ljudima koji se ne bave sportom (od 15 do 20% od ukupnog broja).
Razlozi
Traumatični prijelomi gležnja nastaju od jakog udarca ili drugog pretjeranog vanjskog utjecaja na gležanj tijekom sporta, padova, prometnih nesreća. Kotrljanje nogom po skliskoj, neravnoj površini ili nošenje neugodnih cipela često rezultira ovom ozljedom. Neuspješne padove mogu izazvati nerazvijeni mišići i loša koordinacija pokreta, posebno kod prekomjerne težine. Zbog poremećaja u normalnom procesu popravljanja koštanog tkiva, rizični su adolescenti, trudnice i starije osobe.
Kongenitalne ili stečene degenerativne promjene, kao i razne bolesti, poput artritisa, osteopatije, osteoporoze, tuberkuloze i onkologije, povećavaju vjerojatnost ozljeda. Neuravnotežena prehrana, nedostatak kalcija i drugih mikroelemenata smanjuju čvrstoću kostiju i elastičnost ligamenata.
U čemu je opasnost
Pravovremenim i kvalificiranim liječenjem, čak i složeni prijelomi, u pravilu, zarastaju bez komplikacija i radna sposobnost gležnja se u potpunosti obnavlja. U slučajevima ozbiljnog pomicanja ili fragmentacije kostiju moguće su ozbiljne komplikacije i samo djelomična rehabilitacija funkcionalnosti zgloba.
U slučaju kasne žalbe medicinskoj ustanovi ili nepravilnog pružanja prve pomoći, mogu nastati ozbiljne posljedice, sve do početka invalidnosti.
Otvoreni prijelomi i pomaknuti prijelomi posebno su opasni kada fragmenti kostiju mogu oštetiti okolna tkiva i živčane završetke, što prijeti gubitkom osjetljivosti i poremećajem mišića stopala. Stoga je važno u prvom trenutku osigurati imobilizaciju uda, ne dopustiti nikakvo opterećenje ozlijeđene noge i što brže isporučiti pacijenta na hitnu.
Ponekad zatvoreni prijelom brine samo oticanje zgloba, manji bolovi i sposobnost hoda. Unatoč tome, i u takvim slučajevima, potrebno je konzultirati liječnika kako bi se utvrdila točna dijagnoza i ispravno liječenje.
Prijelom vanjskog gležnja
Ovo je uništavanje donjeg kraja fibule. ICD-10 kod (međunarodna klasifikacija bolesti) - S82.6. Takvu ozljedu karakteriziraju blagi simptomi - oticanje zgloba gležnja, oštra bol u trenutku ozljede i podnošljiva bol čak i kada se oslanja na nogu, jer glavno opterećenje pada na tibiju. To često izaziva kašnjenje u kontaktiranju traumatologa, što može uzrokovati nepravilnu fuziju kostiju i uništavanje ligamenata, mišića i živčanih vlakana. Kao rezultat toga, lako izlječivi prijelom vanjskog gležnja može se pretvoriti u ozbiljnu patologiju.
Unutarnji prijelom gležnja
To je uništavanje donjeg kraja fibule (prema ICD-10 - S82.5.). U takvim se slučajevima javljaju kosi ili ravni (pronacijski) prijelomi medijalne maljele, koji se često kompliciraju uganućima, a mogu biti popraćeni akutnom boli, gubitkom potporne funkcije noge, jakim edemom i modricama u zglobnom području.
Raseljeni prijelom
To su najopasniji i najsloženiji slučajevi ozljede gležnja koji imaju izražene simptome: oštra nepodnošljiva bol, jaka oteklina, opsežno lokalno krvarenje i karakteristična škripanja kada su mišići potkoljenice napregnuti ili je stopalo pomaknuto. Ponekad komad kosti uništi okolno tkivo i izađe, izazivajući krvarenje i opasnost od infekcije u rani. To se često događa s prijelomom vrha (prijelom tibije ili fibule u blizini distalne epifize). U najtežim slučajevima, oba gležnja su ozlijeđena iščašenjem i puknućem ligamenata.
Prijelom bez pomaka
Takve ozljede karakteriziraju uništavanje distalnog dijela noge bez sindroma akutne boli i jakog edema. Postoji samo blaga nelagoda kod savijanja stopala i hodanja.
Prijelom gležnja bez pomaka može se zbuniti uganućem, pa je dijagnozu bolje provjeriti kod medicinskog stručnjaka.
Dijagnostika
Točno mjesto i opseg oštećenja utvrđuje se rentgenskim pregledom. Nekoliko se slika uvijek snima u različitim ravninama (od dvije ili više, ovisno o složenosti ozljede). Za procjenu stanja mekih tkiva i ligamenata, kao i za isključivanje prisutnosti unutarnjih hematoma, propisana je magnetska rezonancija ili računalna tomografija.
© richard_pinder - stock.adobe.com
Značajke liječenja
Glavni način vraćanja cjelovitosti kosti je potpuna imobilizacija zglobnog zgloba. Ovisno o vrsti ozljede, ispravan položaj ulomaka osigurava se zatvorenim ili otvorenim smanjenjem. Nakon operacije provode se potrebni postupci za zacjeljivanje rane.
Konzervativni tretman
Takve se metode koriste u slučajevima zatvorenih prijeloma bez pomicanja ili ako se to može ukloniti zatvorenom redukcijom, a ligamentni aparat ima manja oštećenja. Uz imobilizaciju, lijekovi se koriste za ublažavanje boli, edema i uklanjanje upalnih procesa.
Nezadovoljavajuće stanje zdravlja pacijenta može biti razlog odbijanja kirurške intervencije i upotrebe konzervativnog liječenja.
Koristeći imobilizirajući oblog
U slučaju nekompliciranog prijeloma bez pomicanja i puknuća ligamenata, nakon dijagnoze i uklanjanja edema, stavlja se imobilizirajući ili uzdužni kružni zavoj u obliku slova U od gipsa, sintetičkog zavoja ili plastike niske temperature. Pokrivajući dio stopala i donji dio potkoljenice, trebao bi osigurati jasnu fiksaciju zgloba i ne ometati normalnu cirkulaciju krvi u udu. U slučaju takve imobilizacije, nakon zatvorene redukcije, neophodan je kontrolni RTG kako bi se osiguralo da je položaj fragmenata točan.
Uz zavoje koriste se razne vrste plastičnih i kombiniranih zavoja i ortoza. Takvi se uređaji lako prilagođavaju veličini uda. Uz dopuštenje liječnika možete ih skinuti i staviti na sebe.
Ovisno o složenosti prijeloma, na određeno vrijeme isključuje se svako opterećenje imobiliziranog uda. Vrijeme nošenja uređaja za fiksiranje ili zavoja također ovisi o tome (od 4-6 tjedana do dva mjeseca ili više).
© stephm2506 - stock.adobe.com
Zatvoreno ručno smanjenje
Ovaj se postupak izvodi u lokalnoj anesteziji. Kirurg osjeća pristajanje i poravnavanje pomaknutih kostiju i osigurava njihov ispravan anatomski položaj u zglobu i potkoljenici.
Vrijeme i kvaliteta obnove performansi udova uvelike ovise o pravodobnosti i točnosti njegove provedbe.
Operativni tretman
Neophodna je kirurška operacija:
- S otvorenim prijelomom.
- Kad je ozljeda komplicirana potpunim puknućem ligamenata ili ima mnogo fragmenata.
- S dvo- ili tromaleolarnim prijelomom.
U tim se slučajevima, u općoj anesteziji, zglob otvara i kosti i fragmenti se otvoreno postavljaju, kao i njihovo učvršćivanje uz pomoć posebnih medicinskih čavala, vijaka i igla (osteosinteza). Istodobno se obnavljaju oštećene tetive, ligamenti i živčani završeci. Zatim se nanosi gips, koji ne pokriva mjesto kirurškog zahvata i omogućuje liječenje i kontrolu postupka zacjeljivanja rane.
Moguće komplikacije
Kasnim posjetom liječniku, samoliječenjem ili kršenjem pravila i uvjeta nošenja uređaja za fiksiranje, kosti i njihovi ulomci mogu se srasti u neprirodnom položaju, što će ometati normalno funkcioniranje zgloba i izazvati iščašenja i razvoj ravnih stopala.
Nepravilno oblikovani kalus može stegnuti živčana vlakna i ometati ili blokirati inervaciju mišića aduktora stopala i osjetljivost kože. Nepravodobno liječenje postoperativne rane može uzrokovati razvoj upalnog procesa ili zarazne bolesti mišićnih tkiva, kostiju i krvnih žila.
Koliko hodati u gipsu s prijelomom gležnja
U svakom slučaju, gips ili drugi uređaj za fiksiranje uklanjaju se tek nakon kontrolne rendgenske slike koja potvrđuje potpuno i ispravno spajanje kostiju i fragmenata, kao i normalno stanje ligamenata i tetiva.
Vrijeme nošenja
Prije svega, vrijeme nošenja uređaja za učvršćivanje ovisi o:
- Pravovremenost i ispravnost prve pomoći.
- Vrsta i složenost prijeloma.
- Pojedinačne karakteristike pacijentovog tijela.
Uravnotežena prehrana i poštivanje preporuka liječnika pridonosi ubrzanju oporavka.
Pomak
U ovom je slučaju odlučujući faktor ispravna prethodna fiksacija zgloba tijekom prve pomoći i brza dostava žrtve na hitnu. Inače, pomak može postati teško ispraviti zatvorenom redukcijom i potrebna je kirurška intervencija.
Nema pomaka
U većini slučajeva takvih prijeloma imobilizacija traje od jednog do dva mjeseca. Vrijeme potpunog oporavka ovisi o intenzitetu rehabilitacijskih mjera i individualnim karakteristikama pacijenta.
Ako je vanjski dio oštećen
Takvi se prijelomi liječe kirurškim zahvatom, pa će biti potrebno dva mjeseca ili više da se nosi zavoj za fiksiranje. Kao i nakon bilo koje kirurške operacije, u ovom slučaju razdoblje oporavka također se određuje brzinom zacjeljivanja postoperativne rane.
S prijelomom bočne maljele bez pomaka
Ovo je najlakši slučaj uništavanja cjelovitosti gležnja, a fiksacija zgloba potrebna je u razdoblju od jednog do jednog i pol mjeseca. Nakon tjedan dana dopušteno je postupno normalizirano opterećenje na nozi.
Faze fuzije
U vrijeme prijeloma dolazi do lokalnog krvarenja, a prvih pet, sedam dana dolazi do upalnog procesa s formiranjem mekog brtvila iz vlaknastog tkiva (resorpcija). Tada započinje stvaranje kolagenih povezujućih niti (reverzija) iz posebnih stanica - osteoklasta i osteoblasta. Nakon toga, kao rezultat mineralizacije stanica, unutar fragmenata unutar mjesec dana nastaje kalus. U sljedeća tri do četiri tjedna formirana struktura okoštava zbog zasićenja kalcijem.
Potpuna obnova oštećene kosti i okoline, koja osigurava potpuno funkcioniranje zglobnog zgloba, moguća je nakon 4-6 mjeseci rehabilitacije.
Trajanje rehabilitacije
Razdoblje rehabilitacije može trajati od četiri do šest mjeseci ili više. Ovisi o složenosti prijeloma, načinima liječenja koji se koriste i karakteristikama pojedine osobe - dobi, zdravlju, načinu života i prisutnosti loših navika. Ubrzanje procesa oporavka olakšava:
- Rano započinjanje doziranog opterećenja ozlijeđene noge i izvođenje vježbi medicinske gimnastike.
- Lokalne masaže i razni fizioterapijski tretmani.
- Uravnotežena prehrana, koja osigurava zasićenje tijela esencijalnim tvarima i mineralima (prvenstveno kalcijem).
- Aktivan životni položaj - provođenje svih propisanih postupaka, redovita terapija vježbanjem (vježbanje) i razvoj pokretljivosti zglobova, unatoč dopuštenim bolovima i slabostima atrofiranih mišića.
Prve vježbe terapije vježbanjem za prijelom gležnja treba započeti odmah nakon ublažavanja sindroma boli po preporuci ili pod nadzorom medicinskog stručnjaka.