Priprema za trkačko natjecanje ima puno nijansi. Te nijanse utječu na to koliko se učinkovito pripremate za istu količinu vremena koje provodite na treningu. Stoga je važno znati i ne činiti osnovne pogreške koje će vaše treninge učiniti manje učinkovitima ili uopće beskorisnima.
1. Stalno trčanje na natjecateljskoj distanci
Ovu pogrešku najčešće čine oni koji se pripremaju za udaljenosti od 1 do 10 km. U ovom slučaju, trkač početnik pokušava redovito trčati ciljnu udaljenost najvećim mogućim tempom kako bi postigao željene rezultate. U početku se u doslovno svakom treningu ruše osobni rekordi. Ali s vremenom se to više ne događa, započinje umor, često ozljede i potpuna nesklonost treniranju.
Kako popraviti: Ne možete trčati na najveću ciljnu udaljenost duže od određenog vremena. U članku: Kontrolni treninzi za trčanje možete pronaći približne smjernice koliko često trebate trčati maksimalnu udaljenost za koju se želite pripremiti. I, na primjer, za trčanje od 1 km, ovu udaljenost treba prijeći najviše dva tjedna. I 10 km i ne više od mjesec dana.
2. Nepravilna vježba
To se često vidi kod trkača koji ili rade po rasporedu koji je teško ravnomjerno planirati na treninzima ili nemaju ozbiljan cilj i treniraju raspoloženi. U ovom slučaju, u jednom tjednu možete imati 2 treninga, u drugom 6. A u trećem, čak možete ugovoriti i slobodan dan. To će dovesti do prekomjernog rada ili ozljeda u tjednima u kojima će biti najviše treninga, jer tijelo jednostavno nije prilagođeno njima. Uz to, učinkovitost takvog treninga je nekoliko puta manja.
Kako popraviti: Odaberite određeni broj treninga tjedno koji možete podnijeti 100% i trenirajte toliko puta. Ako imate više slobodnog vremena, ne morate uključiti dodatne treninge. Slijedite raspored. I tada će trening biti najučinkovitiji.
3. Petlja na tekućem volumenu
To je obično pogreška trkača koji se pripremaju za polumaraton ili duže. Obrazloženje se svodi na činjenicu da što više kilometara pretrčite, to će bolji rezultat biti na kraju natjecanja. Kao rezultat toga, težnja za kilometražom dovodi ili do ozljeda, ili do prekomjernog rada ili do činjenice da učinkovitost takvog treninga postaje minimalna, budući da ni IPC ni ANSP nisu obučeni.
Popravak: Ne jurite najveće moguće udaljenosti. Ako trenirate na polumaratonskoj distanci, tada se mogu pokazati izvrsni rezultati na 70-100 km tjedno. A možete ga trčati i na 40-50 km. Za maraton su brojke nešto veće. Oko 70-130 za dobar rezultat. I 50-70 za trčanje. Istodobno, profesionalci trče 200 km tjedno, od čega ima mnogo intenzivnih treninga. Amater neće povući takav volumen, osim ako se radi samo o sporoj vožnji. To će dovesti do neučinkovitosti.
4. Zanemarivanje treninga snage
Da biste trčali morate trčati. Toliko trkača početnika tako misli. U stvari, trening snage igra vrlo važnu ulogu u trčanju. Poboljšava tehniku, povećava snagu i učinkovitost odbijanja. To je prevencija ozljeda. A ako govorimo o stazi ili planinskom trčanju, onda to postaje stalni pratitelj trkača. Zanemarivanje snage barem će vas spriječiti da se potpuno otvorite na natjecanjima, jer će maksimum dovesti do ozbiljnih ozljeda, jer mišići i zglobovi jednostavno neće biti spremni za veliku količinu trčanja.
Kako popraviti: u osnovnom periodu uvijek barem jednom tjedno radite kompleks za trening snage. Ili, nakon laganih treninga, napravite osnovne vježbe za trening nogu i trbušnjaka (čučnjevi, uvijanje dok ležite na leđima, iskakanje, podizanje tijela na stopalu). Bliže konkurenciji, naime za 3-4 tjedna, snaga se može smanjiti ili eliminirati.
5. Neispravno izmjenjivanje teških i laganih treninga
Mnogi trkači početnici imaju princip da što je trening teži, to je zdraviji. U tome ima malo istine. Međutim, nakon teškog treninga, uvijek bi trebao biti trening za oporavak. Oporavak od teškog opterećenja daje napredak, a ne sam naporan trening. Ako nakon teškog treninga nastavite izvoditi utrke istog opterećenja, tijelo se neće oporaviti i nećete naučiti napredak. I prije ili kasnije dovest ćete se do teških ozljeda i prekomjernog rada.
Ispravak: Uvijek izmjenjujte teške i lagane treninge. Ne radite 2 teška treninga zaredom.
Mnogo je pogrešaka u pripremi. No, većina ih je individualne prirode. Nekome treba veća količina energije, nekome manje. Netko treba povećati volumen trčanja, netko ga treba smanjiti, netko prečesto radi teške treninge, netko prerijetko. Ali ovih 5 je najčešćih. Ako napravite bilo koju pogrešku navedenu u članku, pokušajte je ispraviti tako da vaš proces treninga bude što učinkovitiji.