Kolagen je vrsta proteina u tijelu koja djeluje kao glavni građevinski materijal. Iz nje se stvaraju vezivna tkiva, koža, hrskavica, kosti, zubi i tetive. Kao i svaki protein, sastoji se od aminokiselina, posebno glicina, arginina, alanina, lizina i prolina.
Kolagen se sintetizira u dovoljnim količinama prije 25. godine. Nadalje, njegova se razina smanjuje za 1-3% svake godine, što se može manifestirati pogoršanjem stanja kože, kose i zglobova. Do 50. godine tijelo može proizvesti samo jednu trećinu norme kolagena. Iz tog razloga, osoba će možda trebati dodatnu podršku uzimanjem sportskih dodataka.
Značaj i koristi za ljude
Kod ljudi koji ne vježbaju, kolagen pomaže u prevenciji ozljeda zglobova i kostiju. Njegove blagodati očituju se i u poboljšanju stanja kože i kose. Popis korisnih učinaka također uključuje:
- povećana elastičnost kože;
- ubrzanje zacjeljivanja rana;
- poboljšanje pokretljivosti i funkcioniranja zglobova;
- prevencija stanjivanja hrskavice;
- poboljšana opskrba mišića krvlju (pospješuje njihov rast).
Da bi se postigli navedeni učinci, stručnjaci preporučuju barem jednom godišnje proći tečaj uzimanja kolagena. Ovisno o namjeni, možete koristiti jednu od dvije vrste aditiva:
- Kolagen tipa I. Nalazi se u tetivama, koži, kostima, ligamentima. Velike koristi za zdravlje kože, noktiju i kose.
- Kolagen tip II. Posebno je važan za zglobove, stoga se preporučuje za uporabu u slučaju ozljeda ili upalnih bolesti.
Da bi dobila dovoljnu dozu kolagena, osoba treba jesti hranu poput želatine, ribe, koštane juhe i iznutrica. Korisna je sva hrana koja je predstavljena u obliku želea. Njegovim nedostatkom nastaje nedostatak kolagena. Situaciju pogoršava:
- neuravnotežena prehrana;
- često izlaganje suncu;
- zlouporaba alkohola i pušenje;
- nedostatak sna (dio bjelančevina nastaje tijekom spavanja);
- loša ekologija;
- nedostatak sumpora, cinka, bakra i željeza.
U prisutnosti takvih štetnih čimbenika i nedostatka kolagena u hrani, sportska prehrana pouzdaniji je i učinkovitiji način povećanja unosa ovog proteina. Korisna je i za obične ljude i za sportaše, pogotovo jer je cijena kolagena, prema internetskoj trgovini Fitbar, je u rasponu od 790 do 1290 rubalja po paketu, što nije jako skupo, s obzirom na izgled rezultata nakon prvog tečaja.
Zašto je kolagen potreban u sportu
Za sportaše kolagen je potreban da bi se brže oporavio od teških treninga i ubrzao oporavak od ozljeda. Za one koji se bave sportom, dodatak će biti koristan i mlađim od 25 godina. Iako je količina kolagena obično dovoljna u tom razdoblju, mišićima je još uvijek može nedostajati jer imaju veći stres zbog treninga.
Dakle, ovaj protein pomaže sportašima:
- trenirajte jače i lakše prenesite teret;
- zaštititi ligamente i mišiće od ozljeda;
- stimuliraju aktivniju cirkulaciju krvi u mišićnom tkivu;
- osigurati tijelu niz esencijalnih aminokiselina;
- ubrzati metabolizam;
- ojačati hrskavicu, tetive, kosti i zglobove.
Kako i koliko uzeti
Doziranje za obične ljude je do 2 g dnevno. Amaterskim sportašima savjetuje se uzimanje po 5 g, a onima koji imaju vrlo intenzivan trening - do 10 g (može se podijeliti u 2 doze). Prosječno trajanje tečaja je najmanje 1 mjesec.
Stručnjaci savjetuju odabir nedenaturiranog kolagena. Nedenaturirani znači da protein nije bio izložen toplini ili kemikalijama tijekom proizvodnje. Oni mijenjaju strukturu - dovode do denaturacije proteina. Kao rezultat, to je nekoliko puta manje korisno, pa je bolje kupiti nedenaturirane dodatke.
Da bi se postigao najbolji učinak, kolagen se preporučuje kombinirati s drugim dodacima:
- hondroitin i glukozamin;
- hijaluronska kiselina;
- vitamin C.
Glavni učinak koji su korisnici primijetili nakon tečaja je uklanjanje bolova i bolova u zglobovima. Nuspojave su rijetke, jer je kolagen siguran proizvod koji se nalazi u tijelu svake osobe.