Glutaminska (glutaminska) kiselina jedna je od vrsta aminokiselina, koja je glavni sastojak gotovo svih bjelančevina u tijelu. Pripada klasi "ekscitacijskih" aminokiselina, t.j. pospješujući prijenos živčanih impulsa iz središnjeg u periferni živčani sustav. U tijelu njegova koncentracija iznosi 25% od ukupnog broja ovih tvari.
Djelovanje aminokiselina
Glutaminska kiselina cijenjena je jer sudjeluje u sintezi mnogih korisnih elemenata u tragovima (histamin, serotonin, folna kiselina). Zbog svojih svojstava detoksikacije, ova aminokiselina pomaže neutralizirati djelovanje amonijaka i uklanja ga iz tijela. Zbog činjenice da je sastavni dio bjelančevina, uključen je u metabolizam energije, kiselina je vrlo važna za ljude koji se aktivno bave sportom.
Glavna funkcija glutaminske kiseline je ubrzati prijenos živčanih impulsa zbog pobudnog učinka na neurone. U dovoljnim količinama poboljšava rad mozga ubrzavajući brzinu misaonih procesa. No pretjeranom koncentracijom živčane stanice doživljavaju pretjerano uzbuđenje, što može dovesti do njihove štete i smrti. Neuroni su zaštićeni neuroglijom - oni imaju sposobnost apsorpcije molekula glutaminske kiseline, a da je ne puste u međustanični prostor. Da bi se izbjeglo predoziranje, potrebno je kontrolirati dozu i ne prekoračiti je.
Glutaminska kiselina poboljšava propusnost kalija u stanice mišićnih vlakana, uključujući vlakna srčanog mišića, što utječe na njegovu izvedbu. Aktivira regenerativnu sposobnost elemenata u tragovima i sprječava pojavu hipoksije.
Sadržaj u proizvodima
Tijelo glutaminsku kiselinu prima iz hrane. Nalazi se u prilično visokoj koncentraciji u žitaricama, orašastim plodovima (posebno kikirikiju), u mahunarkama, sjemenkama, mliječnim proizvodima, raznom mesu, glutenu i žitaricama bez glutena.
U mladom, zdravom tijelu, glutaminska kiselina sintetizirana iz hrane dovoljna je za normalno funkcioniranje. No s godinama, u prisutnosti kroničnih bolesti, kao i kod intenzivnih sportova, njegov se sadržaj smanjuje i tijelo često zahtijeva dodatne izvore ove tvari.
© nipadahong - stock.adobe.com
Indikacije za uporabu
Djelovanje glutaminske kiseline neophodno je za prevenciju i liječenje širokog spektra bolesti živčanog sustava. Propisan je za blage oblike epilepsije, mentalne bolesti, živčanu iscrpljenost, neuropatiju, depresiju, kao i za uklanjanje komplikacija nakon pretrpljenog meningitisa i encefalitisa. U pedijatriji se glutaminska kiselina koristi u kompleksnoj terapiji dječje cerebralne paralize, Downove bolesti, mentalne retardacije i poliomijelitisa.
U slučaju ozbiljne tjelesne aktivnosti s velikom potrošnjom energije, koristi se kao obnavljajuća komponenta.
Upute za korištenje
Odrasli uzimaju jedan gram najviše tri puta dnevno. Doziranje za djecu ovisi o dobi:
- Do godine dana - 100 mg.
- Do 2 godine - 150 mg.
- 3-4 godine - 250 mg.
- 5-6 godina - 400 mg.
- 7-9 godina - 500-1000 mg.
- 10 godina i stariji - 1000 mg.
Glutaminska kiselina u sportu
Glutaminska kiselina jedna je od komponenata sportske prehrane. Zahvaljujući njemu proizvode se mnoge druge korisne aminokiseline i elementi u tragovima. To znači da se s nedostatkom određene vrste tvari u tijelu mogu sintetizirati iz drugih, čiji je sadržaj trenutno visok. Ovo svojstvo sportaši aktivno koriste kada je stupanj opterećenja vrlo visok, a iz hrane je primljeno malo proteina. U tom je slučaju glutaminska kiselina uključena u proces preraspodjele dušika i pomaže u korištenju proteina sadržanih u dovoljnim količinama u strukturi unutarnjih organa za izgradnju i popravak stanica mišićnih vlakana.
Što više tereta sportaš preuzme, u njegovom se tijelu stvara više otrovnih tvari, uključujući izuzetno štetni amonijak. Zbog svoje sposobnosti da na sebe veže molekule amonijaka, glutaminska kiselina ga uklanja iz tijela, sprečavajući njegove štetne učinke.
Aminokiselina je u stanju smanjiti proizvodnju laktata, koji uzrokuje bolove u mišićima tijekom intenzivnog napora u mišićima tijekom vježbanja.
Uz to, glutaminska kiselina lako se pretvara u glukozu, što sportašima tijekom vježbanja može nedostajati.
Kontraindikacije
Glutaminska kiselina se ne smije dodavati prehrani kada:
- bolesti bubrega i jetre;
- peptični čir;
- vrućica;
- visoka ekscitabilnost;
- hiperaktivnost;
- imati previse kilograma;
- bolesti krvotvornih organa.
Nuspojave
- Poremećaj spavanja.
- Dermatitis.
- Alergijske reakcije.
- Uzrujan želudac.
- Smanjena razina hemoglobina.
- Povećana ekscitabilnost.
Glutaminska kiselina i glutamin
Imena ove dvije supstance vrlo su slična, ali imaju li ista svojstva i učinke? Ne baš. Glutaminska kiselina sintetizira se u glutamin, on je taj koji je izvor energije i važna komponenta mišićnih stanica, kože i vezivnog tkiva. Ako u tijelu nema dovoljno glutaminske kiseline, sinteza glutamina ne dolazi u potrebnoj količini, a on se počinje proizvoditi iz drugih tvari, na primjer iz bjelančevina. To dovodi do nedostatka proteina u stanicama, što rezultira opuštenjem kože i smanjenjem mišićne mase.
Ako govorimo o razlikovnim svojstvima glutamina i glutaminske kiseline, tada možemo identificirati sljedeće razlike:
- glutamin u svom kemijskom sastavu sadrži molekulu dušika i djeluje regenerirajuće, povećavajući mišićnu masu, dok glutaminska kiselina nema dušik i njegov je učinak poticajan;
- glutaminska kiselina prodaje se u drogerijama samo u obliku tableta, dok se glutamin može kupiti u obliku praha, tableta ili kapsula;
- doza glutamina ovisi o tjelesnoj težini i uzima se brzinom od 0,15 g do 0,25 g po kg težine, a glutaminska kiselina uzima se 1 g dnevno;
- glavna meta glutaminske kiseline je središnji živčani sustav sa svim svojim komponentama, a glutamin blagotvorno djeluje ne samo na živčani sustav - on igra važnu ulogu u obnavljanju stanica mišića i vezivnog tkiva, pospješuje razgradnju masti i sprečava katabolizam.
Unatoč gore navedenim razlikama, ove su tvari međusobno neraskidivo povezane - uzimanje glutaminske kiseline povećava koncentraciju glutamina.