Bol pod desnim rebrom sindrom je koji se javlja ne samo kod bolesti organa lokaliziranih na bolnom mjestu, već karakterizira i niz drugih bolesti. Bolni osjećaji mogu se proširiti u hipohondrijumu iz zdjeličnih organa, srca, kralježnice, a također ukazuju na ginekološke, kirurške, parazitske patologije.
Zašto boli strana ispod rebara s desne strane?
Probadajuća bol u boku s desne strane ne mora nužno ukazivati na bolest. Intenzivnim trčanjem bol nastaje istezanjem jetrene kapsule. Međutim, trebali biste obratiti pažnju na njih. Takvi simptomi mogu biti izazvani nedovoljnom pripremom, nepravilnim disanjem ili lošim zagrijavanjem, ali u nekim slučajevima postoje kronične bolesti.
U drugim okolnostima, bolnost desne strane ispod rebara ukazuje na patološki proces.
Uzroci boli u desnoj strani
Predmetni simptom vjerojatno ima oštećenje sljedećih organa:
- žučni mjehur (žučna bolest, holecistitis);
- gastrointestinalni trakt (gastritis, čir na želucu);
- gušterača (pankreatitis);
- jetra (ciroza, hepatitis, opisthorchiasis);
- bubreg (pijelonefritis);
- srce (angina pektoris, srčani udar);
- dijafragma (kila, oteklina);
- desna pluća (rak, upala pluća).
Uzrok mogu biti i traumatična oštećenja organa i bolesti zglobova (osteohondroza).
U pravilu, akutna ubodna bol podrazumijeva akutnu fazu bolesti; uz tupe bolne bolove odvija se kronični tijek.
Kako se nositi s bolovima u boku?
Ako se simptom pojavi tijekom trčanja, nije potrebno potražiti liječničku pomoć. Potrebno je glatko smanjiti tempo i prilagoditi se koraku, početi duboko disati i opustiti ruke. Redovitim vježbanjem trebali biste se sjetiti potrebe zagrijavanja prije trčanja, pravilnog disanja (trbušno disanje i duboko udisanje) i odabira optimalnog opterećenja.
Ako je etiologija boli ispod desnog rebra nejasna, trebali biste što prije posjetiti liječnika. Samoliječenje u obliku obloga, kao i upotreba lijekova protiv bolova, mogu samo pogoršati zdravstveno stanje i zakomplicirati dijagnozu bolesti.
Uz navedeni opis boli, potreban je hitan poziv hitne pomoći:
- akutna, iznenada se pojavljuje;
- bolno, ne prolazi sat vremena ili više;
- ubadanje, izazvano pokretom koji traje pola sata.
Ako se uz tupu bol u desnom rubu trbuha javlja mučnina i povraćanje, poželjno je istog dana posavjetovati se s liječnikom.
Liječenje patologije u desnom hipohondriju
Kako bi se izbjegao razvoj komplikacija, kategorički je nemoguće samostalno liječiti bolest uzimanjem analgetika. Liječnik će pouzdano utvrditi bolest i propisati liječenje, jer je bolnost samo simptom.
Ovisno o dijagnozi, u liječenju gore navedenih bolesti koriste se sljedeće metode:
- pridržavanje stroge prehrane (od izuzimanja određene hrane iz prehrane do privremenog posta);
- uzimanje lijekova (antibiotici, antivirusni lijekovi, sredstva za ublažavanje boli kao dio složene terapije itd.);
- kirurške operacije (s brzim procesima koji zahtijevaju hitnu intervenciju).
Za bilo kakvu nelagodu ispod desnog rebra (šivanje, bol, dosadno), odmah se obratite stručnjaku.
Uzroci bolova ispod desnog rebra, ovisno o njegovom mjestu
Ovisno o lokalizaciji boli, moguće je utvrditi u kojem se organu događa patološki proces.
Lokalizacija boli - sprijeda
Bolest žučnog mjehura glavni je izvor analgezije ispod rebra s desne strane. Žuč se stvara u jetri, nakon čega se prenosi u žučni mjehur, gdje se nakuplja. Da bi se normalizirala probava nakon jela, tijelo proizvodi žučne kiseline.
Suženje ili začepljenje kanala žučnog mjehura uzrokuje bol nakon jedenja masnog obroka zbog potrebe za više žučnih kiselina da ga probavi.
Koncentraciju bolnog osjećaja ispred karakteriziraju bolesti kao što su žučna bolest, promjena kemijskog sastava žuči i kolecistitis.
U prisutnosti kamenaca u žučnom mjehuru, priroda patnje ovisi o njihovoj veličini: ako su kamenci veliki, bol je stalno prisutna i kad se položaj tijela promijeni, on postaje jači.
U bolestima jetre, zbog njegovog povećanja, bol se osjeća i sprijeda i zrači do pazuha.
Lokalizacija boli - iza
Sa stražnjim postavljanjem bolova u leđima dijagnosticiraju se bolesti žučnog mjehura ili plućne bolesti. Prilično je teško razlikovati ih po prirodi njihovih osjeta. U desnom hipohondriju boli i kod upale pluća i kod bolesti žučnog mjehura. Bol u oba stanja pojačava se disanjem. Međutim, oštećenje pluća ne prati bol nakon jela.
Druga skupina patoloških stanja u kojima se osjeća bol je bolest bubrega. Sličnu bolnu reakciju uzrokuje mjesto desnog bubrega, poput žučnog mjehura, ispod jetre.
Čest uzrok boli s desne strane ispod rebra s leđa kod žena je upala dodataka (jajovoda i jajnika), ako je uzrokovana spolno prenosive bolesti. Upala uzrokovana bakterijskim infekcijama utječe na jetrnu kapsulu.
Rijetki slučajevi bolova u desnom hipohondriju
S manjom učestalošću ispod rebra s desne strane, nelagoda se javlja kod bolesti gastrointestinalnog trakta. Parazitske bolesti (opisthorchiasis, giardiasis) uzrokuju grčeve zbog začepljenja žučnih kanala ravnim crvima i protozoama. Jačanje ili slabljenje sindroma boli kada su crvi oštećeni organi ovisi o razdoblju njihovog života.
Blokada žučnih kanala javlja se s povećanjem broja jedinki. S ehinokokozom, senzacije se pojačavaju kada je zahvaćeno dovoljno područje jetrenog tkiva.
Dotični sindrom također može ukazivati na akutni upala slijepog crijeva ili komplikacije nakon njega.
Sindrom boli u jetri
Ovo je medicinska oznaka za ponavljajuće se akutne bolove u desnom hipohondriju tijekom vježbanja i sporta.
Etiologija takve boli u sportaša je brza razgradnja glikogena u jetri, koja se događa kada tijelu nedostaje energije. Zahvaljujući tome, osoba može neko vrijeme nastaviti tjelesnu aktivnost.
Subkostalna bol u žena reproduktivne dobi
Tijekom ovulacije mogu se pojaviti kratkotrajni osjećaji uboda kod žena u reproduktivnoj dobi. To je zbog činjenice da se zajedno s pojavom jajašca folikularna tekućina nakuplja u peritoneumu, što uzrokuje iritaciju koja je popraćena boli.
Bolnost se također može očitovati u raznim ginekološkim bolestima i u predmenstrualnom sindromu.
Mišljenje liječnika - kako liječiti?
Kad se subkostalna analgezija pojavi ispod desnog rebra bez očitih razloga (poput vježbanja ili predmenstrualnog sindroma), mišljenje liječnika je jednoglasno - potražiti pomoć od stručnjaka. Samo pregled i točna dijagnoza pomoći će u oblikovanju kompetentnog smjera liječenja i umanjit će negativne posljedice.
Dakle, bolovi u desnom hipohondriju mogu se ponekad pojaviti u pozadini prirodnih fizioloških procesa ili mogu ukazivati na patološke procese. Ako uzrok sindroma boli nije jasan, potrebno je obratiti se liječniku, jer je bez dijagnostike nemoguće samostalno shvatiti brojne bolesti koje imaju simptome boli u desnom hipohondriju.