Konjugirana linolna kiselina omega-6 je mast koja se nalazi prvenstveno u mliječnim i mesnim proizvodima. Alternativni nazivi su CLA ili KLK. Ovaj dodatak je našao široku primjenu u bodybuildingu kao sredstvo za mršavljenje i povećanje mišićne mase.
Studije provedene na životinjama dokazale su učinkovitost primjene dodataka prehrani kako bi se spriječio razvoj onkoloških bolesti, kao i poboljšala učinkovitost kardiovaskularnog sustava. Teorija da redoviti unos CLA povećava učinkovitost treninga i osigurava povećanje mršave tjelesne mase za 2018. godinu nije potvrđena. Stoga se konjugirana linolna kiselina koristi jednostavno kao dodatak hrani koji jača tijelo.
Američka je uprava za hranu i lijekove 2008. prepoznala sigurnost CLA-a. Dodatak je dobio opću zdravstvenu kategoriju i službeno je odobren za puštanje u promet u Sjedinjenim Državama.
Učinkovitost mršavljenja
Proizvođači proizvoda koji sadrže CLA tvrde da je ta tvar uključena u stvaranje tjelesnih proporcija, jer razgrađuje masnoće u trbušnoj i trbušnoj regiji, a također potiče rast mišića. Ovaj je oglas linolnu kiselinu učinio prilično popularnom kod bodybuildera. Međutim, je li stvarno tako dobro?
U 2007. godini provedeno je više od 30 studija koje su pokazale da kiselina ne smanjuje značajno masnu masu, ali gotovo nema učinka na rast mišića.
Poznato je 12 sorti linolne kiseline, ali dvije imaju značajan učinak na tijelo:
- Cis-9, Trans-11.
- Cis-10, Trans-12.
Te masti povoljno djeluju na zdravlje i vitalnost. Prisutnost trans dvostrukih veza određuje linolnu kiselinu na vrstu transmasti. Međutim, ne šteti tijelu. To je zbog njegovog prirodnog podrijetla, za razliku od transmasti, koje ljudi sintetiziraju.
Argumenti protiv konjugirane linolne kiseline
Provedene su brojne neovisne studije koje nisu potvrdile svojstva proizvoda kako su ih najavili proizvođači dodataka. Konkretno, učinak gubitka težine primijećen je u malim veličinama i očitovao se samo dva do tri tjedna, nakon čega je popustio. Pozitivan odgovor na dodatak istraživači su ocijenili zanemarivim. Iz tog su razloga neki bodybuilderi i sportaši odustali od upotrebe CLA-a.
Naravno, CLA možda nije jedino rješenje u borbi protiv pretilosti, ali kao pomoćno sredstvo ima pravo na život, budući da zaista ima svojstva imunomodulatora, jača srce i krvne žile i smanjuje rizik od raka.
Naravno, postoji mogućnost da su provedene studije pokazale tako nisku učinkovitost zbog nedovoljnog trajanja tečaja, pogrešne doze lijeka ili netočnosti u procjeni dobivenih podataka. Međutim, možemo sa sigurnošću reći da, ako linolna kiselina pomaže u gubitku kilograma, tek neznatno.
Nuspojave i kontraindikacije
Dodatak praktički nema kontraindikacija. U rijetkim slučajevima, nakon povećanog unosa, može se pojaviti osjećaj težine u želucu ili mučnina. Kako bi se nelagoda svela na minimum, CLA treba uzimati zajedno s proteinima, poput mlijeka.
Dodatak je kontraindiciran kod djece, trudnica i dojilja, kao i kod osoba s individualnom netolerancijom na komponente lijeka.
Unatoč činjenici da se CLA prodaje bez recepta i ima minimalne negativne učinke, prije nego što ga uzmete, bolje je konzultirati se s liječnikom i trenerom. Stručnjak će vam pomoći odabrati pravi lijek i režim uzimanja. Također, prije upotrebe trebali biste pročitati upute.
Suplementi s linolnom kiselinom
Pripravci koji sadrže CLA praktički su jednaki u sastavu. Cijena određenog dodatka ovisi samo o marki proizvođača. Najpopularniji i pristupačniji brendovi su Now Foods, Nutrex, VP Laboratory. Domaći proizvođač pod nazivom Evalar poznat je i u Rusiji. Trošak lijeka može doseći 2 tisuće rubalja.
U 2018. godini proizvodi koji sadrže CLA ozbiljno su izgubili popularnost među bodybuilderima, kao i ljudima koji žele smršaviti uzimajući dodatke prehrani zajedno s prehranom. Pad potražnje obično je povezan s najnovijim ispitivanjima linolne kiseline i prepoznavanjem njene niske učinkovitosti, kao i pojavom novih aditiva za hranu koji daju bolji rezultat za isti novac.
Prirodni zdravi izvori linolne kiseline
Konjugirani dodaci linolne kiseline mogu se zamijeniti hranom s visokim udjelom ove tvari. Velika količina tvari nalazi se u govedini, janjetini i kozjem mesu, pod uvjetom da životinja jede prirodno, t.j. trava i sijeno. U velikim količinama ga ima i u mliječnim proizvodima.
Kako koristiti?
Dodatak se koristi do tri puta dnevno. Optimalna doza je 600-2000 miligrama. Najčešći oblik oslobađanja CLA su kapsule punjene gelom. Zahvaljujući ovom obliku, tvar se pravilno apsorbira. Također, konjugirana linolna kiselina proizvodi se kao dio kompleksa za sagorijevanje masti. Obično se nalazi u mješavini s L-karnitinom ili čajem za mršavljenje. Proizvođač ne regulira vrijeme prijema. Na temelju činjenice da tvar ne utječe na funkcioniranje živčanog sustava, možete je koristiti i prije spavanja.
Učinkovitost CLA-a je sumnjiva. Međutim, dodatak se i dalje koristi za promicanje zdravlja i zajedno s kompleksima za mršavljenje. Kada se pravilno koristi, jača imunološki sustav, a također sprječava razvoj raka i kardiovaskularnih bolesti. Tvar praktički nema kontraindikacija.