Kada se ingvinalni ligamenti istegnu, kolagenska vlakna djelomično se uništavaju, što osigurava anatomski ispravan položaj bedra u odnosu na zdjelicu tijekom pokreta nogu. O njihovoj elastičnosti ovisi maksimalni kut i amplituda odstupanja zgloba kuka. Do ozljede dolazi kada se promijeni položaj nogu, što dovodi do pretjeranog naprezanja ligamenata i premašuje dopuštene granice za promjenu njihove duljine.
Uspjeh obnove radne sposobnosti u velikoj mjeri ovisi o tome koliko se pravilno pruža prva pomoć i koliko brzo započinje liječenje.
Simptomi
U vrijeme ozljede javljaju se jaki bolovi koji s vremenom postaju manje izraženi. Ponekad potpuno nestane i pojavi se tek kad se promijeni položaj kuka. Sve ovisi o stupnju oštećenja. U težim slučajevima pokretljivost zgloba kuka je ozbiljno ograničena, javlja se značajna oteklina, a u području prepona pojavljuju se hematomi. Moguća su i unutarnja krvarenja i lokalni porast temperature. Sindrom boli prisutan je i u mirovanju.
Stupnjevi
Ovisno o težini oštećenja (broju uništenih vlakana), istezanje ingvinalnih ligamenata može biti:
- Prva je da postoje slabe neugodne senzacije kad se kuk pomiče. U mirnom stanju ne pojavljuju se ni na koji način. Izvođenje zgloba nije narušeno.
- Drugo, uočava se izraženiji sindrom boli, koji malo ograničava pokretljivost. Može biti popraćeno edemom i površinskim krvarenjem.
- Treće, postoji stalna, jaka bol. U području oštećenja javljaju se otekline i hematomi. U težim slučajevima, ozljeda je često složena zbog puknuća mišića prepona. Noga djelomično ili u potpunosti gubi motoričke i potporne funkcije. Simptomi su identični potpunom puknuću ligamenata, koje dodatno karakterizira abnormalna pokretljivost zgloba kuka.
© Sebastian Kaulitzki - stock.adobe.com
Dijagnostika
Uz blagu do umjerenu traumu, izraženi simptomi mogu točno dijagnosticirati uganuće ingvinalnih ligamenata. U teškim slučajevima koriste se dodatne instrumentalne studije. Pogotovo nakon modrica i padova, uslijed čega uzrok oštećenja ligamenata može biti fraktura kuka ili teška iščašenja. Da bi se razjasnila dijagnoza, radi se fluoroskopija mjesta ozljede.
Također je moguća pojava unutarnjih hematoma i krvarenja u zglobnoj kapsuli. Prisutnost ovih komplikacija utvrđuje se pomoću magnetske rezonancije (MRI) ili računalne tomografije (CT).
Prva pomoć
Uz bilo koji stupanj istezanja, potrebno je žrtvu odmah položiti na ravnu površinu i osigurati ugodan položaj ozlijeđene noge - ispod repne kosti stavite mekani valjak od otpadnih materijala. Zatim na područje zgloba kuka nanesite imobilizirajući zavoj od elastičnog zavoja ili prikladnog gustog materijala. Da biste ublažili bol i smanjili otekline, povremeno nanesite hladni predmet ili oblog na zahvaćeno područje. Ne izlažite područje prepona dulje vrijeme hladnoći kako biste spriječili pothlađivanje obližnjih unutarnjih organa. U slučaju jake boli, žrtvi dajte analgetik.
U težim slučajevima, s akutnim simptomima i sumnjom na puknuće ligamenta ili prijelom vrata bedrene kosti, neophodna je potpuna imobilizacija udlagom ili drugim dostupnim materijalima.
Da bi se razjasnila dijagnoza i svrha liječenja, ozlijeđeni se moraju hitno dostaviti u zdravstvenu ustanovu.
Liječenje
Čak i manje ozljede ingvinalnih ligamenata zahtijevaju konzervativno liječenje do potpunog oporavka radne sposobnosti. Za to se koriste protuupalne masti i gelovi. Terapija se provodi kod kuće prema preporuci liječnika. Postupci fizioterapije propisani su ambulantno. Potpuni oporavak nastupa u roku od 7-10 dana.
Kod uganuća drugog stupnja osigurava se djelomični ili potpuni odmor ozlijeđenog uda najmanje 2-3 tjedna. Kinesio traka ili fiksiranje udlagom izvodi se ovisno o težini ozljede. U svakom je slučaju kretanje dopušteno samo štakama bez potpore na ozlijeđenoj nozi.
Nakon uklanjanja upale i edema (nakon 2-3 dana) propisani su fizioterapeutski postupci (UHF, magnetoterapija) kako bi se ubrzao proces oporavka ligamenata. Da bi se poboljšala cirkulacija krvi i tonus mišića, masiraju se bedri i potkoljenice. Istodobno se provodi potporna terapija kako bi se tijelo zasitilo vitaminima i mikroelementima. Vraćanje performansi ligamenata traje 3 tjedna ili više.
Liječenje uganuća trećeg stupnja provodi se u stacionarnim uvjetima, s potpunom imobilizacijom ozlijeđenog zgloba. Za ublažavanje boli koriste se nesteroidni analgetici i analgetske masti. U teškim slučajevima može biti potrebna operacija ili artroskopija.
Razdoblje oporavka ovisi o složenosti ozljede i načinu liječenja. Može trajati od jednog do nekoliko mjeseci.
Kod blagih do umjerenih uganuća mogu se koristiti narodni lijekovi za smanjenje oteklina i upala, ublažavanje boli i poboljšanje tonusa mišića i krvnih žila. Možete koristiti samo provjerene recepte i morate biti oprezni s preporukama brojnih iscjelitelja na Internetu.
Rehabilitacija
Potpuni oporavak radne sposobnosti zgloba kuka nakon uganuća drugog ili trećeg stupnja nemoguć je bez izvođenja fizioterapijskih vježbi. Jednostavne vježbe trebali biste početi raditi odmah nakon uklanjanja otekline i boli. Preporučljivo je prve satove izvoditi pod nadzorom liječnika. Amplituda i broj ponavljanja pokreta postupno se povećavaju.
Čim su noge spremne da izdrže tjelesnu težinu, potrebno je započeti hodanje. Prvo s štakama i djelomičnom potporom stopala. Zatim postupno povećavajte opterećenje do punog. Dalje, trebali biste se odreći štaka, početi hodati i raditi lagane čučnjeve. Trebali biste se prebaciti na trčanje, izvođenje iskoraka i skakanje tek nakon potpune obnove ligamenata i okolnih tkiva.
Fizioterapija i masaža potiču brzu regeneraciju kolagenih vlakana i obnavljanje motoričkih funkcija bedra.
Prevencija
Uganuće prepona nisu najčešća ozljeda u domaćinstvu. To se češće događa kada se bavite sportom. Nemoguće je isključiti rizik od takve štete, ali vjerojatnost i ozbiljnost štete možete smanjiti ako slijedite jednostavne preporuke:
- Uvijek se zagrijte prije vježbanja.
- Svakodnevnim vježbanjem održavajte tonus mišića, elastičnost ligamenata i zglobova mekih tetiva.
- Koristite uravnoteženu prehranu koja zadovoljava sve tjelesne potrebe za elementima u tragovima i vitaminima.
- Pravovremeno potražite liječničku pomoć i izliječite ozljede dok oštećeni organ ne postane potpuno funkcionalan.
Poštivanje ovih pravila, naravno, zahtijevat će napor i ulaganje vremena, ali u mnogim će vas slučajevima spasiti od ozljeda i pomoći u održavanju zdravlja dugi niz godina.
Prognoza
U uobičajenim životnim situacijama ingvinalni ligamenti vrše funkciju održavanja kuka u normalnom položaju i ne osjećaju jaku napetost. U sportu je situacija potpuno drugačija - široka paleta pokreta u smjeru i amplitudi često prisiljava zglobove kuka da rade do krajnjih granica. Ligamentni aparat izložen je višesmjernim i oštrim utjecajima.
Ispravno izgrađen proces treninga pruža traumatično izvođenje vježbi i tehnika. Rizik od uganuća naglo se povećava slabim zagrijavanjem ili povećanjem opterećenja s nedovoljnom kondicijom tjelesnog sportaša. To je tipično za amatere i početnike, pretjerano ambiciozne sportaše.
Sportom se možete baviti s užitkom i bez ozljeda ako uvijek napravite potpuno zagrijavanje, slijedite preporuke trenera i slijedite pravila sigurnog vježbanja.